zdravie
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Koronavírus je ako chobotnica, dotýka sa aj ekonomiky. Môžu byť ohrozené aj dôchodky?


ČÍNA/EURÓPA / Chápadlá koronavírusu sa z Číny rozširujú do celého sveta. Pribúda nielen infikovaných, no epidémia zasahuje aj stále viac zahraničných ekonomík. Pociťovať ju začíname aj v Európe a zdá sa, že situácia sa bude v najbližších týždňoch ešte zhoršovať.

Zatvorené reštaurácie, kasína, klesajúca cena ropy a problémy podnikov závislých na dodávkach z Číny sú len špička veľkého ľadovca. Koľko z neho napokon odpadne sa ukáže v najbližších týždňoch. Už teraz je však isté, že koronavírus negatívne ovplyvní viaceré ekonomiky a môže spomaliť aj tú svetovú. Jeho vplyv sa postupne rozširuje aj na ceny viacerých komodít – kým napríklad ropa a meď prudko klesajú, cena zlata sa postupne šplhá nahor. Najviac sa momentálne epidémia dotýka cestovného ruchu, čo pociťujú turisti už aj u nás.

“Pre zábavný priemysel, reštaurácie a maloobchodníkov v Číne a Hong Kongu je to katastrofa. Je to vojna s vírusom a podľa mňa môže trvať rok, kým sa z toho spamätajú. Ak sa symptómy budú šíriť, svetová ekonomika môže klesnúť až o pol percenta,” povedal Francis Lun, riaditeľ GEO Securities.

Viac..  Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Výkyvy na finančných trhoch by sa mohli podpísať aj pod naše úspory na dôchodok v druhom pilieri. Po raste z minulého roku totiž môže prísť prudký pokles, a preto by na istý čas mohla opatrnosť dostať prednosť pred rizikom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

eurozona

Ekonomika eurozóny by mala v tomto roku vzrásť len o 2,6 %

Ekonomika eurozóny by podľa letnej prognózy, ktorú vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK), mala v …