automobily
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Obmedzenie alebo zákaz predaja dieselových áut sa na Slovensku neplánuje


BRATISLAVA – Obmedzenie alebo dokonca zákaz predaja napríklad dieselových automobilov sa zatiaľ na Slovensku nechystá. Britský minister dopravy Grant Shapps pritom tento týždeň uviedol, že britská vláda chce do roku 2035 ukončiť predaj nových dieselových, benzínových a hybridných vozidiel.

Slováci sa takýchto zmien zatiaľ báť nemusia. “Ministerstvo hospodárstva SR v súčasnosti neplánuje takéto obmedzenia ani zákazy,” uviedol pre rezort hospodárstva.

Britskí spotrebitelia si v prípade schválenia zmeny budú môcť vybrať iba medzi elektrickými a vodíkovými autami. Podľa najnovších údajov britského Združenia výrobcov a predajcov motorových automobilov stúpli vlani registrácie elektrických vozidiel vo Veľkej Británii na 37 850. Medziročne ide o 144-percentný nárast.

Na Slovensku sa v minulom roku predalo 165 nových osobných elektromobilov. Podiel tohto typu áut na celkových registráciách osobných automobilov tak predstavoval 0,16 %. Rok predtým predaj atakoval 300 kusov a v roku 2017 mierne prekročil 200. Trh s elektromobilmi by mali v tomto roku rozhýbať dotácie, ktoré štát na kúpu ekologických vozidiel rozdával v uplynulom roku. Záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických automobilov prostredníctvom 668 žiadostí.

Viac..  Peter Pollák: Nabíjacie stanice pre elektromobily každých 60km, občanov to motivuje pri kúpe auta

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

elektromobil

EÚ a USA zriadili pracovnú skupinu na riešenie sporu o elektrických vozidlách

Európska únia (EÚ) a Spojené štáty zriadili pracovnú skupinu, ktorá sa má venovať sporu pre …