Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Plynovod na východe Slovenska zaplatila Európska únia

Možno si ešte spomínate na plynovú krízu z roku 2009. Rusko vtedy zastavilo dodávky zemného plynu cez Ukrajinu aj na územie Slovenska. Ovplyvnilo tým veľký počet podnikov, ktoré na Slovensku pôsobia, avšak bez plynu zostala takmer celá Európa. Aby sa podobná situácia nemohla opakovať, vznikol projekt nového plynového prepojenia, ktorý spolufinancuje Európska únia sumou viac ako 55 miliónov EUR. Vo Veľkých Kapušanoch začína trať plynovodu, ktorý prepája tranzitný plynovod s poľským mestom Świnoujście, kde je možné napojiť dodávky skvapalneného plynu z Nórska a v prípade, že by dodávky zo strany Ruska boli vypnuté, vieme doplniť plyn z iných zdrojov. To dodáva ďaleko väčšiu stabilitu celému systému a umožňuje sa vyhnúť krízam, ktoré by ovplyvnili slovenský priemysel.

Vďaka plynovodu sa tiež odľahčuje závislosť na ruskom plyne. Toto prepojenie tiež umožní diverzifikovať dodávky plynu pre mnohé európske štáty. Pre Slovensko sa má sprístupniť aj nórsky plyn cez plánovaný Baltic Pipe, ako aj napojenie na plynovod eastring vedúci do Turecka. Slovenko-poľský plynovod začne na slovensko-ukrajinských hraniciach vo Veľkých Kapušanoch. Cez slovenskú časť bude viesť 106 kilometrov rúr, na poľskej strane takmer 60 kilometrov. Podľa plánov by Eustream chcel mať slovenskú časť plynovodu hotovú do konca roka 2021. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy kubických metrov ročne. Nové prepojenia, ktoré znížia závislosť na ruskom plyne dlhodobo podporuje aj Brusel. Ešte v roku 2017 ho podporil sumou viac ako 107 milióna eur.

Viac..  Eugen Jurzyca: Dobrá správa pre Slovensko, vďaka Európskemu parlamentu nám nemusia prepadnúť eurofondy

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Riešenie dopadov migračnej krízy na samosprávy – 127 miliónov eur z eurofondov

Plníme sľuby a pomáhame. Samosprávy môžu žiadať o príspevok z eurofondov na kompenzáciu nákladov v súvislosti s migračnou …

Consent choices