plot
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Orbán varuje pred ďalšou utečeneckou vlnou. Preveriť hranice Schengenu prišiel Pellegrini osobne

MAĎARSKO/SRBSKO/SLOVENSKO / Slovenský premiér sa vo štvrtok so svojím maďarským kolegom prechádzali po prísne stráženej maďarsko-srbskej hranici. A aj keď si Peter Pellegrini a Viktor Orbán pozvali novinárov, nakrúcať tam nesmeli. Kamery mohli snímať iba delegáciu. A to z bezpečnostných dôvodov, keďže priestor monitorujú drony a iné sledovacie zariadenia.

Viktor Orbán, ktorý nie je u Európskej únie veľmi obľúbený, už niekoľko mesiacov upozorňuje, že utečenecká vlna opäť rastie. Tentokrát hovorí o niekoľko stotisíc utečencoch, ktorí by mohli prejsť schengenskú hranicu. Svoje varovanie opiera o štatistiku z posledných štyroch týždňov, kedy na maďarskú časť spoločnej hranice prišlo okolo 5 000 migrantov. “Keď ste vy s kamerami, vpredu vidieť deti a ženy. Ale keď odídete, tak zistíme, že 95 percent tvoria muži vo veku vojakov,” upozornil premiér Orbán.

Orbán tvrdí, že práve preto sa ochrana hranice musí ešte sprísniť, v čom má Maďarsku pomôcť aj Slovensko. “Je to jednak nasadením fyzickej sily, to znamená, že našich skúsených policajtov, ktorí pracujú na hraniciach. Samozrejme máme aj materiálno-technické zabezpečenie, ktoré vieme poskytnúť v prípade potreby, ak by skutočne nastala väčšia migračná vlna, väčší tlak na túto južnú hranicu Maďarska,” ubezpečila ministerka vnútra Denisa Saková. “Ale kľudne môžete hovoriť o stovkách policajtov a desiatkach techniky, ktorá by bola poskytnutá maďarskej polícii,” doplnil premiér Pellegrini.

Viac..  Podiel Ruska na dovoze Únie od februára do decembra 2022 klesol o vyše polovicu

Pričom ministerka vnútra pripomenula, že v minulosti táto spolupráca priniesla odhalenie dvoch nelegálnych tunelov popod hranicou. “Slovensko sa vzorne stará o svoju východnú hranicu s Ukrajinou, ktorú perfektne stráži a ktorú vybavilo najmodernejšou technológiou. Ale južná hranica, tu sme odkázaní na pomoc a spoluprácu s Maďarskou republikou,” skonštatoval Pellegrini.

A to aj vďaka plotom na hraniciach s Chorvátskom a Srbskom, ktoré, rovnako ako protimigrantskú politiku Orbána, kritizuje Európska únia. “Aj iní stavali ploty a dostali peniaze. Nás stáli miliardu a nedostali sme nič,” uviedol Orbán.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Pri rozvoji územnej samosprávy Slovensku pomôžu odporúčania európskych expertov

Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného …

Consent choices