rudolf
Ján Rudolf /v strede/, expert SaS pre eurofondy. PHOTO: FB SaS.

Ján Rudolf: SaS chce nárokovateľné eurofondy. Čo to vlastne znamená?

Bežný občan na Slovensku dobre pozná neduhy eurofondov. Rozkrádanie, korupcia, podvody, úplatky, byrokracia. 15 rokov čerpáme eurofondy a toto je dnešný stav. Problémy boli rovnako za Dzurindu aj za Fica. Najväčšie eurofondové škandály patria bezpochyby Slotovej aj Dankovej SNS. Aby sa viac toto neopakovalo, prinášame v Návode pre lepšie Slovensko konkrétne riešenia aj v oblasti eurofondov.

Naším riešením na potlačenie korupcie a dosiahnutie lepšieho a efektívnejšieho čerpania je uplatňovanie tzv. princípu nárokovateľnosti.

Čo znamená NÁROKOVATEĽNOSŤ?

  1. JASNÉ STRATÉGIE – základným predpokladom je stanovanie jasných a presných cieľov, na ktoré chceme využiť eurofondy, vrátane ich kvantifikácie pre jednotlivé odvetvia. Žiadatelia a štát budú vopred vedieť, aké projekty sa budú podporovať. Slovensko dnes musí vedieť, koľko potrebuje odkanalizovať obcí, koľko chce rekonštruovať škôlok, koľko kilometrov ciest chce opraviť.
  2. LEN JEDNA PODMIENKA – jediným kritériom na poskytnutie eurofondov bude splnenie podmienok vo výzve. Ak ich žiadateľ splní, má na eurofondy NÁROK.
  3. ISTOTA – žiadateľ z verejného sektora bude mať istotu, že po splnení všetkých stanovených podmienok, bude jeho projekt automaticky podporený. 
  4. ŽIADNA SÚŤAŽ – doteraz sa o eurofondy súťažilo. Prečo má primátor Galanty súťažiť s primátorkou Sniny, kto napíše lepší projekt? Pri verejných statkoch súťaž nie je žiaduca.
  5. KONIEC KORUPCIE A KLIENTELIZMU –  o podpore projektu už nebude rozhodovať hodnotiteľ, takže žiadateľ nepotrebuje hľadať politickú podporu ani uplácať úradníkov.
  6. SPRAVODLIVOSŤ – politické tričko bude nepodstatné. Prideľovanie našim ľudom sa eliminuje. Rovnaké podmienky a šance pre všetkých.
  7. LEPŠIE ČERPANIE EUROFONDOV – výrazne sa zrýchli čerpanie, lebo mesiace posudzovania odpadnú.

Sas tiež presadzuje vytvorenie jednej národnej agentúry pre eurofondy. Výsledkom by mali byť jednoduchšie, jednotné procesy a vyššia transparentnosť. Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť TU:

Viac..  Eugen Juzryca: Kohézna politika je neefektívna, za vložené peniaze nedosahujeme dobré výsledky. VIDEOBLOG

Nárokovateľnosť je zbraň proti korupcii a klientelizmu. Takto dokážeme odstaviť skorumpovaných politikov a úradníkov a dosiahnuť v čerpaní eurofondov transparentnosť. Samozrejme, že si to nájde svojich kritikov, ktorí budú mať sto dôvodov, prečo sa tento princíp nedá uplatniť. Hlavne u politikov a konzultačných firiem, ktorým súčasný stav vyhovuje. Ak ale chceme negatívne javy v eurofondoch odstrániť, nemáme inú šancu, len začať uplatnovať tento princíp. Jeho prednosťou nie je len obmedzenie korupčného správania, ale aj výrazne zrýchlenie čerpania. Toto je naša úloha a výzva po voľbách 2020.

O Ján Rudolf

Ján Rudolf
Ján Rudolf je expert strany SaS na eurofondy. Od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004 sa venuje problematike čerpania eurofondov na Slovensku. Vyštudoval na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave odbor diplomacia a medzinárodné vzťahy. Neskôr úspešne ukončil aj doktorandské štúdium na Fakulte managementu Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení školy pracoval ako projektový manažér na Mestskom úrade v Galante, kde získal prvé skúsenosti s projektami ešte pred vstupom Slovenska do Európskej únie. Mesto Galanta využilo medzi prvými mestami na Slovensku nastávajúce možnosti a predložilo viacero projektov, ktoré boli spolufinancované z eurofondov. V roku 2006 viedol Ján Rudolf ako generálny riaditeľ na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja za Slovenskú republiku negociácie s predstaviteľmi Európskej komisie v Bruseli o pridelení finančných prostriedkov z fondov Európskej únie pre Slovensko na programové obdobie 2007 – 2013. Pre nesúhlas s tzv. nástenkovým tendrom bol prinútený odísť z ministerstva. Neskôr v tejto najväčšej eurofondovej kauze svedčil na súde v pozícii kľúčového svedka.

Odporúčame pozrieť

nicholsonova

Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová žiada prešetriť podozrenia o eurodotácii pre usadlosť spájanú s Borguľom

BRATISLAVA 19. mája (SITA) – Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa obrátila s podnetom na Úrad špeciálnej prokuratúry …