zamestnanci
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Viac pracovných príležitostí, lepší plat a vyššia životná úroveň. Počet Slovákov žijúcich v Česku z roka na rok narastá

ČESKO/SLOVENSKO / Počet Slovákov pracujúcich v Českej republike sa za ostatných 10 rokov strojnásobil. Láka ich tam viac pracovných príležitostí, lepší plat a vyššia životná úroveň. Najviac sa uplatňujú v stavebníctve, v zdravotníctve a v priemysle. Ale aj počet Čechov pracujúcich na Slovensku sa zvýšil – no stále je ich tu neporovnateľne menej ako našincov v Česku.

​Plzeň aj s okolím alebo polovica Brna. Toľko ubytovacích kapacít by ste potrebovali, aby ste ubytovali všetkých Slovákov pracujúcich v Česku. Aktuálne sa tam nachádza približne 209 tisíc Slovákov.

Ich počet z roka na rok rastie. Od roku 2004 ide o trojnásobný nárast. “Tých Slovákov je v Česku čím ďalej tým viac. Oni sem chodia študovať na vysoké školy a potom tu zostávajú, takže sa tu nachádzajú viac kvalifikovaný Slováci- ako sú IT pracovníci, bankári,…” vyjdril sa Dalibor Holý, Český štatistický úrad. ”

“Slováci pracujúci v Česku majú vyššiu priemernú mzdu, než majú Česi pracujúci v Česku,” povedal ekonóm Lukáš Kovanda. Slovenskí zamestnanci berú priemerne viac než 40 tisíc českých korún, čo je približne pražský mzdový priemer, ktorý prevyšuje ten bratislavský.

No a na druhej strane na Slovensku pracuje nemálo obyvateľov Českej republiky. Podľa aktuálnych oficiálnych údajov je ich takmer 6 tisíc. “Na konci decembra minulého roku pracovalo na Slovensku 5979 občanov Českej republiky. Najčastejšie pracujú na pozícii ako Operátori a montéri strojov a zariadení,” povedala hovorkyňa UPSVaR Jana Lukáčová. Za nimi nasledujú špecialisti, profesie v službách a obchode a tiež riadiaci pracovníci.

Viac..  Slovenské čerpanie starých eurozdrojov ku koncu februára presiahlo objem 11 miliárd eur

“Spomedzi občanov Česka, ktorí pracujú na Slovensku má najväčšie množstvo nejaký tip stredného vzdelania,” dodala Lukáčová. Spolu tvoria viac ako polovicu nezamestnaných, vysokoškolsky vzdelaní sú niečo cez 1 a pol tisíca. “Najpočetnejšou skupinou, ktorá pracuje na území Slovenska sú Ukrajinci,” vyjadrila sa Lukáčová. Ďalej nasledujú občania Srbska, Rumunska, Maďarska, Poľska a Talianska.

Za posledný rok sa ich poradie ale výraznejšie zmenilo. Najviac ubudlo cudzincov pochádzajúcich zo Srbska, z Rumunska a z Maďarska. Najväčší počet Slovákov pracujúcich v zahraničí však nie v Česku, ale v Rakúsku, až potom naši susedia a za nimi Nemecko.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zamestnanci

Komisia podniká ďalšie kroky na zlepšenie ochrany pracovníkov

Európska komisia prijala opatrenia, aby ďalej zlepšila ochranu pracovníkov pred zdravotnými rizikami, ktoré sú spojené …

Consent choices