Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Múzeum oravskej dediny môžeme obdivovať aj vďaka eurofondom

Múzem oravskej dediny v Zuberci ja čarovné miesto. Nájdeme tu typické drevenice z oravského regiónu, v ktorých môžeme obdivovať aj ich typické dobové vybavenie. Na obnovu a vybudovanie a tohto skanzenu prispela Európska únia vo viacerých projektoch v súčte takmer milióna eur. Všetky hospodárske predmety bolo potrebné získať a hlavne pravidelne obnovovať. Napríklad životnosť striech jednotlivých dreveníc je omnoho kratšia ako v prípade moderných stavieb. Bez typických šindlových striech by drevenice a domčeky stratili svoj prirodzený charakter. Práve ich obnova je finančne náročná a na ktorú prispela Európska únia. Múzeum oravskej dediny je zároveň často využívané aj ako kulisa pre rozprávky a nakrúcanie dobových filmov.

Rekonštrukcia Mlynu z Novoti napríklad umožnila dať znovu do prevádzky mlecie zariadenie a predvádzanie pôvodnej technológie mletia obilia. Rekonštrukcia valachy zas umožnila dať do prevádzky vlachovacie zariadenie a predvádzanie pôvodnej technológie pre ukážky splsťovania súkna. Doplnením vzoriek súkna v interiéri objektu návštevníci spoznávajú proces zhutnenia vlnenej tkaniny formou valchovania. Rekonštrukcia vybraných objektov umožnila ich prezentačné využitie formou expozície. Návštevníci tak napríklad dostanú informácie o tradičných pracovných a výrobných postupoch v rámci domácej a remeselnej výroby tkanín, ktoré sa bežne používali v minulosti. Ľudové stavby charakteristké pre jednotlivé regióny Oravy sú postavené na ploche približne 20 ha. Stredom skanzenu preteká Studený potok, čo umožnilo postavenie dobového mlyna.

Viac..  Komisia sa zapája do nástroja globálneho prístupu k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 (COVAX)

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Vladimír Ledecký: Regióny pre svoj rozvoj potrebujú pevnú víziu a jasné pravidlá hry

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie decentralizuje čerpanie eurofondov. Cieľom rezortu je nastaviť  transparentné pravidlá hry, …