Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Múzeum oravskej dediny môžeme obdivovať aj vďaka eurofondom

Múzem oravskej dediny v Zuberci ja čarovné miesto. Nájdeme tu typické drevenice z oravského regiónu, v ktorých môžeme obdivovať aj ich typické dobové vybavenie. Na obnovu a vybudovanie a tohto skanzenu prispela Európska únia vo viacerých projektoch v súčte takmer milióna eur. Všetky hospodárske predmety bolo potrebné získať a hlavne pravidelne obnovovať. Napríklad životnosť striech jednotlivých dreveníc je omnoho kratšia ako v prípade moderných stavieb. Bez typických šindlových striech by drevenice a domčeky stratili svoj prirodzený charakter. Práve ich obnova je finančne náročná a na ktorú prispela Európska únia. Múzeum oravskej dediny je zároveň často využívané aj ako kulisa pre rozprávky a nakrúcanie dobových filmov.

Rekonštrukcia Mlynu z Novoti napríklad umožnila dať znovu do prevádzky mlecie zariadenie a predvádzanie pôvodnej technológie mletia obilia. Rekonštrukcia valachy zas umožnila dať do prevádzky vlachovacie zariadenie a predvádzanie pôvodnej technológie pre ukážky splsťovania súkna. Doplnením vzoriek súkna v interiéri objektu návštevníci spoznávajú proces zhutnenia vlnenej tkaniny formou valchovania. Rekonštrukcia vybraných objektov umožnila ich prezentačné využitie formou expozície. Návštevníci tak napríklad dostanú informácie o tradičných pracovných a výrobných postupoch v rámci domácej a remeselnej výroby tkanín, ktoré sa bežne používali v minulosti. Ľudové stavby charakteristké pre jednotlivé regióny Oravy sú postavené na ploche približne 20 ha. Stredom skanzenu preteká Studený potok, čo umožnilo postavenie dobového mlyna.

Viac..  Martin Hojsík: Pod výzvu na obmedzenie nebezpečnej pyrotechniky sa podpísalo 50-tisíc ľudí

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Čerpanie zdrojov EÚ v Integrovanom regionálnom operačnom programe presiahlo miliardu eur

Integrovaný regionálny operačný program (IROP) vyčerpal z prostriedkov Európskej únie v dobiehajúcom programovom období 2014 …

Consent choices