zemetrasenie, albansko
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Medzinárodné spoločenstvo poskytne na rekonštrukciu Albánska zničeného zemetrasením 1,15 miliardy eur

Na medzinárodnej darcovskej konferencii v Bruseli sa stretlo zhruba 100 delegácií z Európskej únie, jej členských štátov a partnerov vrátane medzinárodných organizácií a občianskej spoločnosti, aby mobilizovali podporu pre Albánsko zničené po zemetrasení z 26. novembra 2019.

Podujatie organizuje predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá uviedla: Medzinárodné spoločenstvo dnes preukázalo solidaritu s Albánskom. Tretinu celkových prostriedkov prisľúbila Európska únia a jej členské štáty vrátane Európskej investičnej banky. Celá Európska únia sa aktivizovala pre krajinu v strede nášho kontinentu, ktorá – ako dúfam a pevne verím – raz bude tvoriť súčasť Únie. Albánci vedia, že patria do našej európskej rodiny – teraz viac ako kedykoľvek predtým.

Na konferencii, ktorú otvorila predsedníčka von der Leyenová, sa zúčastnili aj albánsky premiér Edi Rama, predseda Európskej rady Charles Michel a chorvátsky premiér Andrej Plenković.

Z celkovej sumy 1,15 miliardy eur, ktorú sa podarilo prisľúbiť na rekonštrukciu Albánska, poskytne Európska únia vrátane Komisie, členských štátov a Európskej investičnej banky až 400 miliónov eur. Európska komisia prisľúbila vyplatiť 115 miliónov eur z rozpočtu EÚ. Táto suma zahŕňa aj prvý grant vo výške 15 miliónov eur na rekonštrukciu a asanáciu najvýznamnejšej verejnej infraštruktúry, ako napríklad škôl, ktorý podpísali predsedníčka von der Leyenová a predseda vlády Rama, čím sa umožní rýchle zabezpečenie podpory v praxi. Komisia ďalej predkladá Rade a Parlamentu návrh na poskytnutie ďalších 100 miliónov eur z rozpočtu EÚ ešte v tomto roku vo forme grantov na podporu asanácie a rekonštrukcie verejných a súkromných budov, ako aj na obnovu postihnutých podnikov.

Komisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi prezentoval v mene EÚ správu o posúdení potrieb po katastrofe a moderoval darcovskú schôdzu. Komisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič predstavil prvú reakciu na núdzovú situáciu.

Viac..  Letecký most humanitárnej pomoci EÚ doručí do Iraku viac ako 40 ton zdravotníckych a núdzových zásob

Súvislosti

Vlani 26. novembra zasiahlo Albánsko ničivé zemetrasenie sily 6,3 stupňa Richterovej stupnice. Vyžiadalo si 51 obetí a viac ako 900 zranených. Približne 17 000 ľudí muselo dočasne opustiť svoje domovy a následky zemetrasenia pociťuje viac ako 200 000 osôb v 11 obciach. Zničené a vážne poškodené sú tisícky budov vrátane verejnej a súkromnej infraštruktúry, domov, škôl a zdravotníckych zariadení.

Po zemetrasení sa na žiadosť albánskej vlády aktivoval mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany, vďaka čomu boli v krajine okamžite nasadené pátracie a záchranárske zložky. Prostredníctvom mechanizmu aj bilaterálne sa vyslala materiálna pomoc a stavební inžinieri z členských štátov EÚ a partnerov z regiónu. Tím civilnej ochrany EÚ pôsobil v Albánsku od 27. novembra do 20. decembra 2019 a koordinoval medzinárodnú reakciu.

Albánska vláda, Európska únia, OSN a Svetová banka spoločne vypracovali správu o posúdení potrieb po katastrofe, ktorú zverejnili 5. februára 2020 s cieľom aktivizovať spoločenstvo darcov. Píše sa v nej, že celkový rozsah škôd spôsobených touto živelnou pohromou v 11 postihnutých obciach predstavuje viac ako 980 miliónov eur a na obnovu všetkých sektorov bude treba 1,08 miliardy eur. Najviac postihnutý je sektor bývania, nasleduje výrobný sektor (napríklad podniky, cestovný ruch, poľnohospodárstvo a kultúrne dedičstvo) a školstvo.

Albánska vláda, Rozvojová banka Rady Európy, Európska investičná banka, Európska komisia a Svetová banka vydali vyhlásenie o úmysle, v ktorom schválili súbor základných zásad, ktorými sa bude riadiť rekonštrukcia sektoru bývania. Stanovujú sa v nich parametre mechanizmov financovania, aby rekonštrukcia bola jasná, efektívna, participatívna a transparentná, aby bolo možné jasne určiť zodpovednosť a zabezpečiť koordináciu poskytnutých prostriedkov a lepšiu kontrolu kvality stavebných prác.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

klima

Boj proti klimatickým zmenám je pre EÚ kľúčovou prioritou. Aký pokrok nastal?

EÚ nastavila ambiciózny plán v znižovaní emisií skleníkových plynov do roku 2020. Boj proti klimatickým …