bratislava
Bratislava. PHOTO: © European Union.

Bratislava bola deviatym najvýkonnejším regiónom EÚ


BRATISLAVA – Región Bratislavy bol podľa hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa na základe kúpnej sily v roku 2018 deviatym najvýkonnejším regiónom Európskej únie. Jeho HDP na obyvateľa sa rovnal 173 % priemeru Európskej únie. Vyplýva to z informácií, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Ďalšie slovenské regióny podľa štatistiky Eurostatu boli pod priemerom EÚ. Región západného Slovenska dosahoval 67 %, stredné Slovensko 59 % a východné Slovensko 53 % priemeru únie.

Najvýkonnejším regiónom EÚ bolo v roku 2018 Luxembursko, kde sa HDP na obyvateľa rovnal 263 % priemeru EÚ. Nasledovali írske regióny Southern (225 %) a Eastern & Midland (210 %), región Brusel v Belgicku (203 %), Hamburg v Nemecku (197 %), české hlavné mesto Praha (192 %), nemecký región Oberbayern (179 %) a francúzsky región Île de France (178 %).

Viac..  Nezamestnanosť v Európskej únii sa v apríli medzimesačne nezmenila

Ekonomicky najmenej výkonným regiónom Európskej únie bolo v roku 2018 francúzske zámorské územie Mayotte (30 %), po ktorom nasledovali tri bulharské regióny Severozapaden (34 %), Severen centralen (35 %) a Južen centralen, kde sa HDP na obyvateľa rovnal 36 % priemeru EÚ.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

EÚ prostredníctvom Európskej rady pre inovácie podporí ukrajinské startupy 20 miliónmi EUR

Európska komisia odštartovala ambicióznu akciu v hodnote 20 miliónov EUR na podporu ukrajinského inovačného spoločenstva. …