Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Dom sociálnych služieb v Novoti zrekonštruovali za eurofondy


Európska únia pomohla aj k lepšiemu životu klientom domova sociálnych služieb Studienka. Nachádza sa v jednej z najmladších zamagurských obcí na severe Slovenska, v malebnom prostredí Hornej Oravy. Obec Novoť patrí do okresu Námestovo a hranica novoťského chotára susedí s Poľskom. Centrum bolo postavené svojpomocne ešte v roku 1989 obyvateľmi obce. Až neskôr sa stalo domom sociálnych služieb ako samostatná rozpočtová organizácia. V zariadení pracuje 65 kvalifikovaných zamestnancov a vďaka eurofondom má za sebou rozsiahle stavebné úpravy. Kompletné zateplenie 4-podlažnej budovy zabezpečilo nemalé úspory na vykurovaní. Zmenou paliva na biopalivo sa zároveň viac chráni životné prostredie. Pre severnú Oravu je príznačná tuhá zima, silný vietor a teplota hlboko pod nulou.

Klienti preto určite ocenia dobre utesnené moderné okná, ktoré im umožnia stráviť príjemnejšie chvíle počas zimných mesiacov. Prijímatelia sú ubytovaní v jednej 4-podlažnej budove, ktorá je rozdelená na dve oddelenia. Izby sú prevažne dvojposteľové a trojposteľové. Zariadenie pre seniorov tiež poskytuje pomoc rodinám s ťažko zdravotne postihnutým príbuzným. Zabezpečiť bol preto potrebný bezbariérový prístup, ktorý bol súčasťou rekonštrukcie. V rámci príspevku takmer 1,5 milióna eur sa taktiež vymenila strecha zariadenia. Projekt bol spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja – Investícia do vašej budúcnosti. Dosiahla sa tiež debarierizácia vstupu do budovy, zlepšili sa hygienické podmienky, vytvorili sa nové špecializované služby pre klientov s potrebným vnútorným vybavením.

Viac..  V Taliansku v súvislosti s podvodom s eurofondami zadržali dva milióny eur

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

ceny energii

Europoslanci za KDH: Slovensko musí rokovať s EÚ o presune eurofondov na boj s cenami energií

Slovenská vláda musí podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) okamžite začať rokovania s Európskou komisiou o možnosti …