peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Matoviča čakajú v eurofondoch ťažké časy

Nevyčerpané eurofondy v hodnote 10 miliárd eur, korupcia a klientelistické praktiky, mesiace čakania na schválenie projektu, prílišná byrokracia sú najväčšie výzvy v čerpaní európskych peňazí pre novú vládu Igora Matoviča. Expert strany SaS pre eurofondy Ján Rudolf upozorňuje, že nová vláda nastupuje v prelomovom období, keď jedno sedemročné obdobie končí (2014-2020) a nové programové obdobie začína po roku 2020. V tom by malo Slovensko dostať z Bruselu okolo 13 miliárd eur, ktoré bude môcť využiť v rokoch 2021-2027.

Pravidlá pre nové programové obdobie sa v Bruseli pripravujú už dnes. Slovensko poriadne ani nezačalo. Treba nanovo nastaviť priority, procesy a inštitúcie, ak chceme dokázať, že eurofondy sa dajú čerpať efektívnejšie. A hlavne bez škandálov a korupcie. Riešenia nie sú ľahké, ale sú dosiahnuteľné. Toto je skutočná výzva pre Slovensko a pre Matovičovu vládu. Efektívne využitie každého eura z Bruselu bude vyžadovať veľa energie, odhodlania i skúseností.“ tvrdí Sulíkov odborník na eurofondy. Dodáva, že v programe strany Sloboda a Solidarita je viacero riešení, ktoré môžu byť pre budúcu vládu užitočné.

Viac..  Pre vyčerpanie eurofondov v tomto roku treba predložiť EK výdavky ešte za vyše miliardy eur

Graf: čerpanie eurofondov na Slovensku v aktuálnom programovom období 2014-2020

Zdroj. Blog sme.sk Jána Rudolfa

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

pocitac

Zlepšenie digitálnych zručností znevýhodnených občanov podporí MIRRI SR aj z eurofondov

Schopnosť využívať užitočné mobilné aplikácie, bezchybné ovládanie asistenčných pomôcok, či školenia rešpektujúce hendikep sú pre …