koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanci žiadajú viac finačných prostriedkov na výskum koronavírusu

Opatrenia na spomalenie šírenia nákazy COVID-19 v Európe boli v utorok predmetom rozpravy poslancov so zástupcami Európskej komisie a chorvátskeho predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ.

COVID-19 sa rozvinul v rýchlo postupujúce a čoraz závažnejšie zdravotné riziko, ktoré ohrozuje našich občanov, našu spoločnosť a naše hospodárstvo, uviedla komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides. Členské štáty sa podľa nej musia zamerať na opatrenia, ktoré spomalia šírenie vírusu. Tie by mali systémom zdravotnej starostlivosti uľahčiť zvládanie náporu pacientov a zároveň minimalizovať negatívne dopady nákazy na hospodárstvo a spoločenský život, dodala komisárka.

Viacerí lídri poslaneckých klubov vyjadrili účasť osobám, ktoré šíriaca sa nákaza postihla. Ocenili tiež prácu zdravotníkov, ktorí sa starajú o pacientov infikovaných novým vírusom.

Viac..  Lekárska komora je proti sankciám pre občanov, ktorí sa nezúčastnia na testovaní. Vláde odporúčajú zvážiť iný postup

Mnoho rečníkov zdôraznilo potrebu solidarity medzi členskými štátmi EÚ a vyzvalo na uvoľnenie väčšieho objemu finančných prostriedkov na výskum koronavírusu. Nevyhnutné zdravotnícke pomôcky a prístroje, vrátane testovacích súprav, masiek či respiračných prístrojov, by podľa nich mali byť vyrábané v EÚ a sprístupňované všetkým členským štátom.

Niektorí poslanci sa tiež v súvislosti so šíriacou sa nákazou dožadovali systému spoločného európskeho posudzovania rizík, výsledkom ktorého by mal byť rovnaký súbor opatrení uplatňovaný na rôzne oblasti s rovnakou úrovňou rizika. V pléne tiež zazneli výzvy na spoločné pravidlá týkajúce sa vstupu do schengenského priestoru v podobných prípadoch.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Zistenia TV JOJ. Lockdown má byť od pondelka, dolaďujú detaily

BRATISLAVA / Podľa informácií TV JOJ by mal začať platiť čiastočný lockdown od nasledujúceho pondelka. Televízii …