migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európsky parlament vyjadril vážne obavy nad zhoršujúcou sa situáciou na hranici s Tureckom

EÚ musí pomôcť Grécku ochrániť svoju hranicu a zaručiť všetkým osobám v núdzi riadne azylové konanie. Poslanci to uviedli v utorkovej rozprave o situácii na grécko-tureckej hranici.

Väčšina rečníkov, ktorí sa zúčastnili na rozprave s komisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johansson, kritizovala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana za zneužívanie ľudského utrpenia na politické účely. Utečenecká kríza z roku 2015 sa nesmie opakovať, zdôraznili poslanci dodávajúc, že EÚ musí novelizovať svoje spoločné azylové pravidlá.

Časť lídrov poslaneckých klubov vyzvala na revíziu dohody s Tureckom z roku 2016, ktorá mala zastaviť prílev migrantov a žiadateľov o azyl do EÚ výmenou za finančnú pomoc zo strany Únie. Niektorí poslanci vyjadrili vážne obavy nad zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou na hranici s Tureckom, ako aj na gréckych ostrovoch, kde uviazli tisíce žiadateľov o azyl vrátane mnohých maloletých osôb bez sprievodu.

Viac..  Európska lieková agentúra odporučila schválenie vakcíny od spoločnosti Moderna

Zákonodarcovia sa počas rozpravy zamerali aj na potrebu dodržiavať Ženevský dohovor. Diskutovali tiež o údajnom násilí zo strany polície voči osobám usilujúcim sa o prekročenie hranice, ako a riziku príchodu džihádistov na územie EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

baterie

Európska komisia schválila štátnu pomoc v sume 2,9 miliardy eur pre odvetvie batérií

Európska únia odsúhlasila poskytnutie štátnej pomoci v objeme 2,9 miliardy eur zo strany 12 členských …