migranti
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európsky parlament vyjadril vážne obavy nad zhoršujúcou sa situáciou na hranici s Tureckom

EÚ musí pomôcť Grécku ochrániť svoju hranicu a zaručiť všetkým osobám v núdzi riadne azylové konanie. Poslanci to uviedli v utorkovej rozprave o situácii na grécko-tureckej hranici.

Väčšina rečníkov, ktorí sa zúčastnili na rozprave s komisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johansson, kritizovala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana za zneužívanie ľudského utrpenia na politické účely. Utečenecká kríza z roku 2015 sa nesmie opakovať, zdôraznili poslanci dodávajúc, že EÚ musí novelizovať svoje spoločné azylové pravidlá.

Časť lídrov poslaneckých klubov vyzvala na revíziu dohody s Tureckom z roku 2016, ktorá mala zastaviť prílev migrantov a žiadateľov o azyl do EÚ výmenou za finančnú pomoc zo strany Únie. Niektorí poslanci vyjadrili vážne obavy nad zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou na hranici s Tureckom, ako aj na gréckych ostrovoch, kde uviazli tisíce žiadateľov o azyl vrátane mnohých maloletých osôb bez sprievodu.

Viac..  Európska únia obhajuje práva zvierat už viac ako 40 rokov. Toto je prehľad európskych opatrení

Zákonodarcovia sa počas rozpravy zamerali aj na potrebu dodržiavať Ženevský dohovor. Diskutovali tiež o údajnom násilí zo strany polície voči osobám usilujúcim sa o prekročenie hranice, ako a riziku príchodu džihádistov na územie EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Grecko

Slovensko poskytlo materiálnu humanitárnu pomoc utečeneckému táboru Moria v Grécku

Z bratislavského letiska bola v piatok 18. septembra vypravená materiálna humanitárna pomoc pre Grécko, určená …