Leyen
Predsedníčka EK Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union.

Komisia predstavila niekoľko nových opatrení na zintenzívnenie reakcie EÚ na šírenie koronavírusu

Po videokonferencii s vedúcimi predstaviteľmi členských krajín, predsedníčka EK Ursula von der Leyenová predstavila niekoľko nových opatrení na zintenzívnenie reakcie EÚ na šírenie ochorenia COVID-19.

„Kríza, ktorej čelíme v dôsledku koronavírusu, má veľmi významný ľudský rozmer a potenciálne veľký hospodársky dopad. Preto je nevyhnutné, aby sme konali rozhodne a kolektívne, aby sme zabránili šíreniu vírusu a pomáhali pacientom a aby sme čelili hospodárskemu prepadu,” uviedla. Na úrovni EÚ Komisia zmobilizovala 140 miliónov EUR z verejného a súkromného financovania na výskum vakcín, diagnostiky a liečby.

Komisia tiež posilní svoju koordinačnú úlohu a bude každý deň v kontakte s národnými ministrami zdravotníctva a vnútra, aby prerokovali potrebné opatrenia. Súčasťou opatrení je posúdenie dostupnosti ochranného vybavenia a dýchacích prístrojov, ako aj ich výrobnej a distribučnej kapacity. Pokiaľ ide o hospodárstvo, Komisia zriadi investičnú iniciatívu, ktorej cieľom je nasmerovať investície v hodnote 25 miliárd EUR na priamu podporu vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti, malých a stredných podnikov, trhov práce a ďalších zraniteľných častí hospodárstva EÚ.

Viac..  Minister I. Korčok zaslal sústrastný telegram rakúskemu rezortnému partnerovi

Použije 7,5 miliárd EUR z nevyčerpaných štrukturálnych fondov a uvoľní ďalších 17,5 – 18 miliárd EUR z ďalšieho štrukturálneho financovania.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

ockovanie

COVID-19: Očkovacia látka už čoskoro aj na Slovensku. Na dobrovoľnej báze a bez doplatku

Očkovanie proti COVID-19 bude na dobrovoľnej báze a bez doplatku pacienta. Vakcíny máme zakontrahované cez Európsku …