automobilka, zamestnanci
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Koronavírus v priemysle: Odbory žiadajú zastavenie výroby. Vo fabrikách sa premelú tisíce ľudí denne

BRATISLAVA / Vo výrobných halách sa premelú tisíce ľudí denne, a to aj na jednej smene. Moderné odbory AIOS vnímajú veľmi veľké potencionálne riziko vo výrobných, logistických závodoch a všade tam, kde aktuálne ešte stále prichádza k stretávaniu sa veľkého počtu ľudí v uzavretých priestoroch, navyše s rizikom ich migrácie.

Odbory žiadajú v dôsledku šírenia koronavírusu zastavanie výroby vo veľkých slovenských fabrikách. “V tejto zhoršujúcej sa situácii vo svete a na Slovensku, očakávame od všetkých kompetentných, že urobia to správne rozhodnutie na ochranu života a zdravia všetkých zamestnancov a rozhodnú o okamžitom prerušení práce v závodoch. Nič nie je dôležitejšie ako zdravie zamestnancov a našich rodín,” konštatuje podpredseda Moderných odborov AIOS Peter Mrázik.

Odborový zväz Moderné odbory AIOS, ktorý okrem iného združuje Volkswagen, Jaguar Land Rover, Amazon, Schaeffler, Eissman, Baumax, OBI, Syncreon, či Hanon, vníma podľa zverejnenej tlačovej správy veľmi veľké potencionálne riziko vo výrobných, logistických závodoch a všade tam, kde aktuálne ešte stále prichádza k stretávaniu sa veľkého počtu ľudí v uzavretých priestoroch, navyše s rizikom ich migrácie. Upozorňuje však, že odbory nevedia rozhodnúť o prerušení prác v miestach svojho pôsobenia.

“Aj keď by sme si to ako súčasť preventívnych opatrení veľmi želali, Zákonník práce nám to neumožňuje. Opakovane sme však o to žiadali zamestnávateľov už aj v predchádzajúcich dňoch,” poukázal Mrázik. Ako dodáva, hodnoty v závodoch totiž nevytvárajú roboty, ale zamestnanci, ktorých ochrana musí byť jednoznačne na prvom mieste.

Volkswagen Slovakia sa pripravuje na prerušenie výroby do odvolania

Rozhodnutie sa týka všetkých troch závodov automobilky na Slovensku, v Bratislave, Martine a Stupave. V nedeľu večer informoval najväčší zamestnávateľ v krajine, spoločnosť Volkswagen Slovakia, že sa pripravuje na prerušenie výroby do odvolania. Rozhodnutie sa týka všetkých troch závodov automobilky na Slovensku, v Bratislave, Martine a Stupave. „Dúfali sme, že doposiaľ zavedené zásadné opatrenia všetkých európskych vlád povedú k zmierneniu následkov rozšíreného koronavírusu a že už v priebehu tohto víkendu príde vzhľadom na okolnosti k primeranému upokojeniu situácie. To sa, žiaľ, nestalo. Požiadať koncern o prerušenie výroby považujeme za aktuálnych okolností za najzodpovednejšie riešenie,“ uviedol predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg.

V pondelok má byť známe, ako budú jednotlivé závody, v prvom rade európske, postupovať, a to s prihliadnutím na individuálnu situáciu v konkrétnej krajine. Fabrika pritom upozornila, že v pondelok bude v prevádzke, nakoľko je to podľa nej nevyhnutné pre správne odstavenie technológií a ukončenie logistických procesov, a to aj s ohľadom na aktuálne objednávky zákazníkov nachádzajúce sa už vo výrobe. “Zdôrazňujeme, že príprava na zastavenie výroby je slobodným rozhodnutím spoločnosti a mrzí nás, že sa v týchto náročných časoch nájdu osoby a inštitúcie, ktoré túto situáciu využívajú vo svoj osobný, respektíve politický prospech,” konštatuje automobilka.

O prerušení výroby vo Volkswagen Slovakia informoval po nedeľnom mimoriadnom rokovaní vlády aj premiér Peter Pellegrini. “Je to prvá veľká fabrika, najväčší zamestnávateľ v krajine,” skonštatoval predseda vlády. Zároveň dodal, že v pondelok by mal mať minister hospodárstva Peter Žiga konferenčný hovor s predstaviteľmi slovenského priemyslu o aktuálnej situácii. Potvrdil taktiež, že rezorty financií a hospodárstva pracujú na opatreniach, ktoré by mohli zmierniť ekonomické dopady súčasného stavu.

Viac..  Ekonomika únie v prvom štvrťroku medzikvartálne vzrástla o 0,4 %

Volkswagen Slovakia je pilierom slovenského exportu, jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov a spolu so svojimi zamestnancami aj najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už vyše 4,5 mld. eur. Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii electric, ŠKODA CITIGOe iV. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.

Vláda by mala podľa podnikateľov urýchlene prijať ekonomický balíček proti koronavírusu

Reakcia vlády je podľa Združenia podnikateľov Slovenska v porovnaní s inými krajinami príliš pomalá a absolútne neadekvátna. “Legitímnou otázkou je, ako pomôcť prežiť tisíckam malých a stredných firiem, ktoré môže kritická situácia ekonomicky zlikvidovať, ak bude trvať príliš dlho,” tvrdí združenie. Poukazuje pritom, že vlády v zahraničí spolu s karanténnymi opatreniami predstavujú aj ekonomické balíčky.

Združenie sa obrátilo na podnikateľskú verejnosť a na základe nej by mal ekonomický balíček proti koronavírusu pomôcť slovenským firmám a živnostníkom “kúpiť si čas” a mal by sa týkať štyroch oblastí. Konkrétne by sa mali prijať opatrenia týkajúce sa zákonných termínov, ako aj opatrenia, ktoré znížia tlak na cash-flow spoločností, ďalej by sa mala posilniť flexibilita a (dočasne) obmedziť preregulované prostredie a vytvoriť podporný mechanizmus využitím skúseností a siete Národných podnikateľských centier, ktoré prevádzkuje Slovak Business Agency.

Ako priblížilo združenie, v rámci zákonných termínov je nutné sa zamerať najmä na daňové priznania k DPH a dani z príjmov. “Viaceré zákonné termíny nie je z objektívnych príčin v tomto čase možné dodržať (OČR alebo domáca karanténa účtovníkov, obmedzovanie stretnutí klientov s ich účtovníkmi),” poukazuje združenie. Opatrenia, ktoré znížia tlak na cash-flow firiem, by sa mali týkať odvodov, platby daní (odpustenie preddavkov na daň v najbližšom období či urýchlenie nadmerných odpočtov DPH) alebo vytvorenia úverových schém, ktoré firmám pomôžu preklenúť aktuálne obdobie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

priemysel

Priemysel únie v marci medzimesačne klesol o 1,2 %, ale medziročne o 0,7 % stúpol

Priemyselná produkcia eurozóny podľa sezónne upravených údajov v marci medzimesačne klesla o 1,8 percenta a …