Ehler
Spravodajca EP pre program Horizont Európa Christian Ehler. PHOTO: © European Union-EP.

Keď sa táto kríza skončí, musíme sa okamžite pripraviť na ďalšiu, upozorňuje Európsky parlament

Opatrenia proti súčasnej kríze by mali byť doplnené dlhodobým záväzkom investovať viac prostriedkov do výskumu, vyhlásil v piatok spravodajca EP pre program Horizont Európa Christian Ehler.

„Tlieskam opatreniam, ktoré predstavila komisárka [pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya] Gabriel, a vyčleneniu spolu 140 miliónov eur proti nákaze COVID-19. Komisia veľmi rýchlo spustila osobitnú výzvu na predkladanie ponúk v rámci programu Horizont 2020 a zapojila relevantných účastníkov do Iniciatívy za inovačnú medicínu (IMI), ktorá je verejno-súkromným partnerstvom,‟ uviedol spravodajca EP pre program Horizont Európa Christian Ehler (EPP, DE).

„Teraz musíme začať premýšľať dopredu, aby sme boli lepšie pripravený na budúcnosť. Výskum a vývoj jednoznačne zohráva dôležitú úlohu pri zvládaní globálnych výziev. Toto je ďalší dôvod na podporu nášho návrhu na vyčlenenie 120 miliárd eur na program Horizont Európa,‟ dodal.

Skúška schopnosti spolupracovať v krízových časoch

„Naše úsilie sa sústredí na zdravotnú krízu, ktorú spôsobil COVID-19. Teraz je najvyššou prioritou zastavenie šírenia vírusu. Pohotovostný výskum pracuje v zákulisí na vyvinutí lieku a vakcíny. Mimoriadna miera nákazy vírusu by nám mala pripomínať, že náš prepojený svet sa výrazne zmenšil a že spoločná a medzi štátmi koordinovaná reakcia je jedinou cestou, ako sa s touto krízou vysporiadať,‟ uviedol poslanec Ehler.

„Táto kríza je na jednej strane skúškou našej schopnosti spolupracovať v krízovej situácii a na strane druhej testom toho, či dokážeme zostať verní našim dlhodobým cieľom,‟ vyhlásil.

Viac..  Podľa francúzskeho ministra pre európske záležitosti sa Ukrajina nakoniec stane súčasťou EÚ

„Keď sa táto kríza skončí, musíme sa okamžite pripraviť na ďalšiu. To znamená investovať viac do výskumu a zaistiť, aby sa programy ako Horizont Európa nestali rukojemníkom krátkodobých hádok členských štátov,‟ dodal Christian Ehler.

COVID-19: Financovanie výskumu prostredníctvom Iniciatívy pre inovačné lieky

Iniciatíva pre inovačné lieky (IMI), ktorá je verejno-súkromným partnerstvom medzi Európskou komisiou a farmaceutickým priemyslom v Európe, zverejnila začiatkom marca zrýchlenú výzvu na predkladanie výskumných projektov zameraných na liečbu a diagnostiku nákazy COVID-19. Na podporu výskumu prostredníctvom IMI bude z programu Horizont 2020 vynaložených až 45 miliónov eur.

Táto výzva je súčasťou koordinovanej reakcie EÚ na hrozbu, ktorú pre verejné zdravie predstavuje COVID-19, a dopĺňa rozpočet vyčlenený na pohotovostný výskum nového koronavírusu z programu Horizont 2020 ešte koncom januára.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …