Klus
Foto: MZVaEZ SR.

Členské štáty EÚ rozhodli o otvorení prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus sa zúčastnil na rokovaní ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti. Rokovanie sa z dôvodu obmedzení spojených so šírením nového koronavírusu uskutočnilo formou videokonferencie a nahradilo pravidelné formálne zasadnutie Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli (GAC).

Najdôležitejším výstupom rokovania európskych partnerov je rozhodnutie o otvorení prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom. Rozhodnutie plne reflektuje strategické nazeranie Európskej únie na región západného Balkánu a zároveň je silným signálom rozhodnosti a akcieschopnosti Únie i v čase šíriacej sa pandémie COVID-19. Ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí súčasne schválili návrh Európskej komisie na úpravu procedúr prístupových rokovaní a absolvovali politickú diskusiu k rozširovaniu EÚ a jeho budúcnosti.

Slovenská republika sa v kontexte svojej dlhodobej podpory európskej perspektívy západného Balkánu aktívne zasadzovala za otvorenie prístupových rokovaní s oboma partnermi, keďže Albánsko aj Severné Macedónsko splnili podmienky pre tento krok.

Štátny tajomník vo svojom vystúpení ocenil konštruktívny prístup členských štátov, ktoré po neľahkých rokovaniach dospeli ku konsenzu v tejto otázke. Zároveň uviedol: „Otvorenie prístupových rokovaní umožní obom krajinám zintenzívniť reformné úsilie. Rozhodnutie vysiela do celého regiónu západného Balkánu signál angažovanosti a solidarity v aktuálne ťažkej situácii. Slovensko podporuje návrh Európskej komisie, ktorý má priniesť dynamickejší, dôveryhodnejší a predvídateľnejší prístupový proces, z ktorého bude mať prínos tak EÚ, ako i kandidáti na členstvo. Rýchlosť približovania sa záujemcov o členstvo k EÚ závisí predovšetkým od pripravenosti ich lídrov realizovať nevyhnutné reformy, osobitne s dôrazom na budovanie právneho štátu.“

Pred nadchádzajúcou, v poradí treťou videokonferenciou európskych lídrov ku COVID-19 (26. marca 2020), boli diskutované aj možnosti hlbšej súčinnosti členských štátov EÚ v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Silne rezonoval záujem o pokračujúcu koordináciu repatriácií občanov EÚ z tretích krajín, dôraz na udržanie voľného pohybu tovarov, ako aj apel na kontinuálne zdieľanie informácií a najúčinnejších opatrení v záujme o čo najefektívnejší spoločný európsky postup.

Viac..  Po eurokandidátke SaS sú známe už aj niektoré mená ďalších strán

O dac

Odporúčame pozrieť

Europska unia

Súhrnná správa o činnosti EÚ v roku 2023

Komisia uverejnila súhrnnú správu o činnosti EÚ za rok 2023. V roku 2023 EÚ naďalej …

Consent choices