Bilcik
Europoslanec Vladimír Bilčík. PHOTO: © European Union-EP.

Europoslanec Bilčík k otvoreniu prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom

Stanovisko europoslanca Vladimíra Bilčíka (SPOLU/EPP), ktorý je predsedom delegácie EP pre vzťahy s Čiernou Horou a stálym spravodajcom EP pre Srbsko, k otvoreniu prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom:

“Dnešné rozhodnutie otvoriť prístupové rokovania so Severným Macedónskom a Albánskom sú silným signálom smerom k našim partnerom a spojencom v NATO. Som rád, že napriek bezprecedentnej kríze súvisiacej so šírením koronavírusu je Európska únia pripravená robiť strategické rozhodnutia. Dnes dávame jasný signál celému regiónu, že budúcnosť západného Balkánu je v Európe. 

Dnešným rozhodnutím takisto vysielame silný politický signál Čiernej Hore a Srbsku, doterajším lídrom v integračnom úsilí na západnom Balkáne. Našim partnerom hovoríme jasne: pokračujte v reformách, rozšírenie je našou spoločnou strategickou budúcnosťou. 

Viac..  Vladimír Bilčík: Potrebujeme sa strategicky pripraviť na obdobné pandémie aj do budúcnosti

Európsky parlament je a zostane silným a presvedčivým podporovateľom tohto procesu. Preto vítam rozhodnutie členských krajín, ktoré prišlo dnes takpovediac v hodine dvanástej. Bude na spoločnom úsilí všetkých európskych inštitúcii a našich politických partneroch, aby rozšírenie a európska budúcnosť na západnom Balkáne uspeli.

Slovensko má v európskej zahraničnej politike čerstvý priestor pre silný, líderský hlas na západnom Balkáne. Naša diplomacia má meno a rešpekt v juhovýchodnej Európe. Nové vedenie našej diplomacie má aj vďaka dnešnému rozhodnutiu o prístupových rokovaniach so Severným Macedónskom a Albánskom dobrú štartovaciu pozíciu pre aktívnu európsku politiku za našimi hranicami. Novému ministrovi Korčokovi a jeho tímu držím v tejto práci palce.” 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Čo robí EÚ na zachovanie biodiverzity?

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Prečítajte si, čo robí na zachovanie biodiverzity …