Sefcovic
Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union-EP.

Maroš Šefčovič: Európska únia pracuje na vybudovaní strategickej zásoby pre všetky členské štáty

V súvislosti s rozšírením ochorenia COVID-19, podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič vyzdvihol postup pri spoločnom verejnom obstarávaní.

„Podarilo sa nám zmapovať, koľko materiálu celkovo potrebujeme v EÚ. Hovoríme zhruba o 200 miliónoch rúšok a o 30 miliónoch masiek, minimálne v kvalite SFP2, ktoré bude EÚ minimálne po dobu troch mesiacov potrebovať týždenne. Dobrá správa je, že sa nám podarilo tento materiál zabezpečiť a v podstate v priebehu týchto dní a najbližších hodín budú tieto dodávky zabezpečené. Aj preto sme veľmi radi, že sa Slovensko už v januári sa rozhodlo, že na tomto spoločnom verejnom obstarávaní bude participovať,” povedal Šefčovič vo videu.

Podľa analýz Komisie, budú členské štáty potrebovať v najbližších troch mesiacoch minimálne 15 000 pľúcnych ventilátorov, pričom v súčasnosti je k dispozícii približne polovica. V súčasnosti prebiehajú špeciálne rokovania s výrobcami a dodávateľmi pľúcnych ventilátorov, testovacích súprav a ochranných odevov a pomôcok. Podpredseda Komisie verí, že aj slovenské firmy sa do verejného obstarávania zapoja. Európska únia pracuje na vybudovaní strategickej zásoby pre všetky členské štáty.

Viac..  Štartuje európska iniciatíva zameraná na diagnostické zobrazovanie v onkológii

Otvárame prvý strategicky sklad v hodnote 10 miliónov a budeme ho postupne doplňovať tak, aby keď sa nám niečo podobné stane v budúcnosti, aby sme sa nespoliehali na to, že jeden členský štát pomôže druhému… Veríme, že v priebehu pár mesiacov sa naozaj dostaneme do situácie, kde naštartujeme európsky priemysel tak, aby všetky tieto citlivé veci, ktoré nám dnes chýbajú, sme boli schopní vyrábať v Európe a aby slúžili naším občanom,” uzavrel Šefčovič.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

klima

EÚ vyzve všetky strany, aby podnikli konkrétne kroky s cieľom obmedziť globálne otepľovanie na 1,5°C

Európska komisia (EK) vyzve na 27. konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) o zmene klímy (COP27), …

Consent choices