lietadlo
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Letecké spoločnosti sa musia vysporiadať so súčasnými mimoriadnymi okolnosťami. EÚ im sľubuje pomoc

Predsedníčka Výboru EP pre dopravu Karima Delli prisľúbila urýchlené prerokovanie návrhu, ktorý leteckým spoločnostiam umožní dočasne nevyužívať prevádzkové intervaly bez hrozby ich straty.

„Lety s prázdnymi lietadlami nie sú v nikoho záujme a sú spojené s obrovskými environmentálnymi a hospodárskymi nákladmi. Musíme túto prax ukončiť a zaistiť, že letecký sektor sa dokáže vysporiadať so súčasnými mimoriadnymi okolnosťami zapríčinenými nákazou COVID-19,‟ uviedla predsedníčka Výboru EP pre dopravu a cestovný ruch (TRAN) Karima Delli (Zelení/EFA, FR).

„Platnosť pravidla „use it or lose it‟ [využi letiskový prevádzkový interval alebo oň príď] bola v minulosti už viackrát dočasne pozastavená a Parlament je odhodlaný nájsť s Radou rýchle riešenie,‟ dodala predsedníčka výboru.

Pravidlá prideľovania prevádzkových intervalov, tzv. slotov, sa vzťahujú na nasledujúcu sezónu. Prevádzkové intervaly na leto 2020 boli potvrdené ešte minulý rok. Na schválenie dočasnej zmeny pravidiel tak zostáva dostatok času.

Ďalší postup

Európsky parlament sa návrhom Európskej komisie už zaoberá a čoskoro oznámi detaily týkajúce sa ďalších procedurálnych krokov zameraných na dosiahnutie dohody s Radou a schválenie finálneho legislatívneho textu.

Súvislosti

Na základe platných právnych predpisov sú prevádzkové intervaly prideľované nezávislými koordinátormi na letnú a zimnú sezónu. Pokiaľ letecká spoločnosť využívala svoje prevádzkové intervaly počas danej sezóny aspoň na 80%, udrží si ich aj počas nasledujúcej sezóny. V opačnom prípade sa dané sloty vracajú do fondu prevádzkových intervalov za účelom ich následného prerozdelenia medzi letecké spoločnosti.

Viac..  I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Platnosť pravidla, na základe ktorého letecké spoločnosti prichádzajú o nevyužívané prevádzkové intervaly, však bola v minulosti viackrát dočasne pozastavená. Stalo sa tak napríklad po udalostiach z 11. septembra 2001, počas vojny v Iraku, počas epidémie SARS v roku 2003 či v roku 2009 v súvislosti s dopadmi hospodárskej krízy na letecké spoločnosti.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …