Jurzyca
Europoslanec Eugen Jurzyca. PHOTO: © European Union-EP.

Eugen Jurzyca: Na boj s koronavírusom sme mohli mať oveľa viac peňazí, ak by sme znižovali dlh rýchlejšie

SLOVENSKO/EÚ / Na slovenskú vládu sa zo strany podnikateľov a analytikov valí kritika. Pre záchranu našej ekonomiky vraj robí mizerne málo. Kým ostatné krajiny už naštartovali balíky za stovky miliárd EUR, tá naša zatiaľ nič zásadné pre záchranu slovenských podnikov nepriniesla.

Pokiaľ sa nezachránia pracovné miesta tých, ktorí kvôli koronavírusu musia byť doma, budeme tu mať ešte horšiu krízu ako v roku 2008.

“Končiaca slovenská vláda len prešľalpovala na mieste, vajatala, váhala, oznámila nejakých 13 opatrení, avšak pomerne nekonkrétnych,” vraví analytik Stanislav Pánis.

Mnohí dodávatelia, ale aj výrobcovia, ako napríklad nábytkári zatvárajú fabriky. Maloobchodné predajne v celej Únii sú zavreté a niet pre koho vyrábať. “Sú odvetvia, ktoré sú vyslovene na kolenách, keď zoberieme tie odvetvia prvého kontaktu, ako reštauračné zariadenia, obchody s priemyselným tovarom,” tvrdí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Grebor .

V porovnaní s inými krajinami sme podľa odborníkov urobili pre ekonomiku mizerne málo. A kým mnohé krajiny zavádzajú historickú pomoc podnikateľom a obyvateľom za miliardy EUR, Slovensko podľa odborníkov neurobilo toľko, koľko by mohlo. Podľa europoslanca a ekonóma Eugena Jurzycu nás teraz dobieha minulosť. “Mohli sme mať oveľa viac peňazí, keby sme boli v minulých rokoch štyroch, alebo aj dvanástich, znižovali dlh rýchlejšie,” dodal ekonóm a europoslanec Eugen Jurzyca. Na druhej strane v rámci zdravotných opatrení sme oveľa ďalej ako mnohé európskej krajiny, avšak popri tom všetkom ide ekonomika na vedľajšiu koľaj, čo kritizujú odborníci

Viac..  Koronavírus: Europoslanci vyzvali členské štáty, aby urobili viac pre informovanie verejnosti o krokoch EÚ

“Koľko peňazí teda je potrebných naliať do slovenskej ekonomiky, aby sa ju podarilo zachovať a udržať? Úplne ideálne by bolo, aby vláda konala v predstihu a aby nechatala psa takpovediac za chvost, to znamená hodnotu 10 miliárd EUR,” dodal Pánis.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus

Britskí vedci plánujú otestovať vakcínu proti koronavírusu na viac ako 10-tisíc ľuďoch

Britskí vedci, ktorí testujú experimentálnu vakcínu proti novému koronavírusu, plánujú v rámci výskumu imunizovať viac …