priroda
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Po koronakríze bude treba rekvalifikovať ľudí. Podľa europoslancov to môžeme využiť v prospech životného prostredia

EURÓPSKA ÚNIA / Po koronakríze bude potrebná rekvalifikácia mnohých ľudí. Priemerne sa totiž odhaduje, že o prácu by mohlo prísť približne 100-tisíc Slovákov. Pri obnove ekonomiky by sme mali ísť v línii takzvaného Európskeho ekologického dohovoru, ktorý sme prijali. Podľa europoslancov máme šancu využiť túto situáciu v prospech životného prostredia.

Iba nedávno Európsky parlament vyhlasoval klimatickú núdzu. A práve teraz, keď sa do európskych ekonomík začínajú pumpovať miliardy EUR, bude možné túto situáciu využiť práve na to, aby sme boli ekologickejší.

“Bude veľmi dôležité, aby sme to robili na prospech aj planéty, aj ľudí. A to sa dá veľmi jednoducho, napríklad pri rekonštrukcii budov potrebujeme dať viac peňazí do zatepľovania, do energetickej efektívnosti,” uviedol europoslanec Martin Hojsík.

Stavebný priemysel, ktorý v súčasnosti stojí, by práve takzvaný “green deal” mohol naštartovať. “Štát môže masívne rozbehnúť verejné zákazky, môže rozbehnúť výstavbu nájomných bytov, kde tomuto sektoru pomôže. Toto je možno taká výhoda stavebného sektoru, lebo relatívne rýchlo mu štát vie prostredníctvom štátnych zákaziek pomôcť,” hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Už teraz sa počíta s tým, že cez európsky sociálny fond budú hradené rekvalifikácie pre ľudí, aby mohli napríklad zatepľovať budovy a práve tým by získali novú prácu. “Týmto spôsobom chceme vyriešiť vlastne dva problémy v jednom, chceme naplniť ciele európskeho zeleného dohovoru a samozrejme ľudia dostanú aj prácu,” povedal europoslanec Ivan Štefanec.

Bude tak záležať od slovenskej vlády, kedy naštartuje tento program. Brusel peniaze posiela, ich využite už bude na každom členskom štáte. “Treba si to uvedomiť, že aj to čo si slovenská vláda môže dnes dovoliť, ako môže pomôcť zamestnancom a podnikateľom, práve súvisí s tým, že za to budeme ručiť všetkci spoločne, ako Európska únia, ako eurozóna,” uviedol europoslanec Michal Šimečka.

Viac..  Ivan Štefanec: Pri ochrane detí pred sexuálnym zneužívaním je najlepšou možnosťou prevencia

“Protikrízové opatrenia sú nevyhnutné. Samozrejme, že pozor si musíme dávať na to, aby bola pomoc rýchla a jednoduchá. O tom sa hovorí často. Menej sa už hovorí o tom, že z dlhodobého hľadiska nejde o pomoc štátu ľuďom zo štátneho vrecka, ale o pomoc ľuďom z ich vlastného vrecka. Dnes peniaze dostanú, v budúcnosti ich zaplatia. Preto je veľmi dôležité, aby neboli prijaté neefektívne opatrenia, aby štát ani v kríze nefinancoval firemný ani sociálny luxus.

Menej sa hovorí aj o tom, že verejné investície do sektorov ekonomiky majú oproti priamym dotáciám veľkú nevýhodu. Spočíva v tom, že ak by chcel štát podporiť osobitne vybrané sektory, nedokáže to urobiť rýchlo a poriadne. Môže sa stať, že presmeruje peniaze do aktivít, z ktorých sa po kríze budeme vracať len s problémami,” dodal europoslanec Eugen Jurzyca.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Najvyšší čas, aby Slovensko prestalo mať model prokuratúry vychádzajúci ešte zo sovietských čias

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Právny …

Consent choices