simecka
Michal Šimečka, europoslanec /RE/. PHOTO: European Union.

Michal Šimečka: Stratila sa Amerika

STRATILA SA AMERIKA

Kto sleduje medzinárodné snahy o potlačenie pandémie, všimne si pozoruhodnú vec – nikde nevidieť Spojené štáty.

Ľudstvo čelí najväčšej hrozbe v moderných dejinách, a najmocnejšia krajina sveta je bezradná a úplne mimo diania. Potrebujeme koordinovanú globálnu odpoveď. V opačnom prípade sa bude vírus neustále vracať a ekonomické dôsledky budú fatálne. No Amerika, od ktorej prirodzene očakávame leadership, je egoisticky zahľadená do seba, a kvôli vlastným chybám sa sama stáva novým ohniskom pandémie.

Nielen to. Washington dokonca aktívne sabotuje pokusy o medzinárodnú koordináciu. Blokuje dohody na pôde G7 alebo v Bezpečnostnej rade OSN kvôli detinským sporom o slovíčka (“čínsky vírus” versus “COVID-19”). Americká vláda dokonca bez konzultácie zrušila všetky lety z EÚ, alebo doslova “ukradla” z prístavov a letísk zdratovnícky materiál určený pre Európu a iné štáty.

Pre porovnanie: keď v roku 2014 vypukla epidémia Eboly v západnej Afrike, Amerika spolu s EÚ prevzala vedenie v humanitárnej pomoci postihnutým krajinám, v potlačení epidémie a vo vývoji a distribúcii liekov. Lenže to bola iná doba. Michodom, toto je prvá globálna kríza od druhej svetovej vojny, v ktorej transatlantická spolupráca prakticky neexistuje. Oficiálne zostávajú EÚ a USA najbližší strategickí partneri – aj vďaka NATO – ale v praxi to dnes spozná málokto.

Viac..  Martin Hojsík: O ženy a utekajúce deti sa musíme starať už na hraniciach, aby sa ich nezmocnili obchodníci s bielym mäsom

Neprítomnosť Ameriky nahrádza všadeprítomnosť Číny (a čínskej propagandy) v postihnutých oblastiach. Čokoľvek si myslíte o úmysloch čínskeho režimu (a ja si nemyslím nič dobré), Peking na rozdiel od Washingtonu aspoň predstiera, že rozumie tomu, že pandémia a jej riešenie si vyžadujú medzinárodnú spoluprácu.

Ak Spojené štáty po novembrových voľbách neotočia kurz, korona drasticky urýchli ich mocenský úpadok vo svete. Európu budú čakať nepoznané výzvy a zodpovednosť. Podobné tektonické zmeny v medzinárodnom systéme majú často komplexné politické a ekonomické príčiny. V tomto prípade je príčina až primitívne jasná a jednoduchá: Donald Trump.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

marihuana

Výzva europoslancov z PS: Minister vnútra a prezident PZ majú šancu zvýšiť spravodlivosť na Slovensku

Na Slovensku stále platí stav, keď inak bezúhonní ľudia končia na desať a viac rokov …