ekodizajn
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V EÚ začínajú platiť nové pravidlá pre externé zdroje energie

K zníženiu účtov pre domácnosti, pomoci pri dosahovaní úspor energie v celej EÚ a aj k znižovaniu emisií prispeje nové nariadenie Európskej komisie o externých zdrojoch energie. Zameria sa na zvýšenie energetickej účinnosti celej škály domácich spotrebičov (od laptopov po elektrické zubné kefky) a vstúpilo do platnosti 1. apríla 2020 v rámci opatrení v oblasti ekodizajnu.

Externé napájacie zdroje sú napájacie adaptéry, ktoré sa používajú na premenu elektriny z domácej elektrickej siete na nižšie napätie, a sú veľmi bežné v európskych domácnostiach. V jednej domácnosti sa takýchto adaptérov nachádza priemerne 10, celkovo teda viac ako 2 miliardy v EÚ. Nové pravidlá EÚ zvýšia ich energetickú účinnosť a zosúladia ich s najvyššími normami na celom svete.b 

Očakáva sa, že do roku 2030 dôjde k úsporám elektrickej energie nad 4 TWh /rok, čo je dosť na mesačné zásobovanie napríklad celého Lotyšska. Od roku 2030 by nový režim mohol ročne zabrániť emisiám skleníkových plynov v objeme viac ako 1,4 milióna ton ekvivalentu CO2. Externé napájacie zdroje sa používajú napríklad v spotrebnej elektronike (smartphony, reproduktory, zvukové systémy, televízory), výrobkoch IKT (modemy, routery, notebooky, tablety, elektronické displeje), malých kuchynských spotrebičoch (mixéry, odšťavovače) a osobných prístrojoch (holiace strojčeky, elektrické zubné kefky). Nariadenie o ekodizajne pre externé zdroje energie je súčasťou širšieho balíka opatrení prijatých v minulom roku, ktorý pozostáva z 10 nariadení o ekodizajne a 6 nariadení o energetickom označovaní.

Viac..  M. Hojsík: Správa IPCC varuje pred klimatickou nečinnosťou. Aj Slovensko potrebuje namiesto hádok činy

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …

Consent choices