Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci priznali, že EÚ mohla zareagovať na nový koronavírus skôr a rýchlejšie

Poslanci v rozprave s predsedami Európskej komisie a Európskej rady Ursulou von der Leyen a Charlesom Michelom vyzvali na koordinovanejšiu reakciu EÚ na ochranu občanov a podporu ekonomiky.

Zákonodarcovia priznali, že EÚ mohla zareagovať na nový koronavírus skôr a rýchlejšie. Zároveň však poukázali na to, že v Únii sa opäť začala prejavovať vzájomná solidarita.

Európania preukázali štedrosť a dokázali, že sú tu jeden pre druhého a že dokážu konať efektívne, uviedli poslanci. Dodali však, že obnova EÚ si vyžiada urýchlené prijatie ďalších opatrení, ktoré by zvýšili odolnosť Únie voči podobným krízam v budúcnosti a umožnili by jej efektívnejšie na ne reagovať

Mnoho rečníkov v rozprave tiež zdôraznilo, že uzavretie hraníc nemôže byť dlhodobým riešením. V tejto súvislosti vyzvali na vypracovanie spoločnej stratégie postupného uvoľňovania obmedzení a spoločného ozdravného plánu, ktorý by mal s pomocou budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ zmierňovať sociálne, hospodárske a finančné dopady pandémie.

Viac..  Dlhodobý rozpočet a hospodárska obnova po koronakríze. Čo ďalšie čaká europoslancov v druhej polovici roka 2020?

Parlament zhrnie závery štvrtkovej rozpravy v nelegislatívnom uznesení, o ktorého texte bude plénum hlasovať v piatok.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus cover

KORONAVÍRUS: Pribudol rekordný počet nakazených! Vykonalo sa vyše 5000 testov

SLOVENSKO/ Za uplynulý deň (streda) Slovensko zaznamenalo 360 nových prípadov na ochorenie Covid-19.V stredu sa otestovalo 5 213 …