Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union-EP.

Ivan Štefanec. Zabezpečili sme ďalšiu pomoc a odmietli sme zdieľanie dlhu a politické zneužívanie pandémie

Európsky parlament dnes schválil Rezolúciu o opatreniach pre boj s pandémiou koronavírusu a na opätovné oživenie ekonomiky. Europoslanci podporili nový Európsky fond solidarity pre boj s koronavírusom, odmietli dlho diskutované vzájomné ručenie za dlhy a odsúdili tiež obmedzovanie občianskych práv občanov pod zámienkou zdravotných a karantnénnych opatrení. Podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivana Štefanca (KDH) je z ekonomického hľadiska kľúčové zabrániť kolapsu spoločného trhu a eurozóny. 

“Som rád, že prešiel náš návrh na vytvorenie nového fondu pre boj s koronavírusom vo výške 50 mld.eur. Bude tvorený grantami v objeme 20 mld. eur a pôžičkami v objeme 30 mld. eur garantovanými európskym rozpočtom. Tieto prostriedky pôjdu primárne pre zlepšenie zdravotníckej starostlivosti pre ľudí. Zároveň sme odmietli nezodpovedné ručenie za dlhy, ktoré môže viesť k poškodeniu našej meny, čo by malo v tejto situácii katastrofálne dopady. Vyzvali sme na využitie už existujúcich finančných nástrojov a novým nástrojom s využitím európskeho rozpočtu na pomoc najviac postihnutým krajinám a odvetviam hospodárstva. V EÚ potrebujeme viac koordinácie a spoločných postupov. Do budúcnosti si nemôžeme dovoliť paniku a improvizáciu. Je pre nás neakceptovateľné, aby niekotré vlády, ako je napríklad Orbánova v Maďarsku, zneužívali situáciu na upevňovanie si vlastnej moci a zavádzanie obmedzení, ktoré nemajú s bojom proti pandémii nič spoločné, len ďalej okliešťujú práva občanov. Všetky výnimočné kroky musia byť dočasné a v súlade s národnou, ako aj európskou legislatívou a našimi spoločnými hodnotami.” 

Viac..  Peter Pollák o očkovaní v marginalizovaných komunitách: Ochota je veľmi mizivá, ľudia veria hoaxom na sociálnych sieťach

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V Británii bude zrejme dominantný indický variant

Britské ministerstvo zdravotníctva sa obáva, že indická mutácia koronavírusu sa stane vo Veľkej Británii čoskoro …