Hojsik
Europoslanec Martin Hojsík. PHOTO: © European Union-EP.

Martin Hojsík: Vláda zobrala prihlásenie k Zelenej obnove “na vedomie”. Teraz je čas prejsť od slov k činom


Včera vláda zobrala na vedomie prihlásenie sa k Zelenej obnove, ktoré navrhol minister Ján Budaj. To je dobrý začiatok. Veľmi ma teší, že iniciatíva, ktorú už mesiac aktívne presadzujem, našla odozvu. Teraz však treba prísť s konkrétnymi krokmi. Prvým bude programové vyhlásenie vlády. Očakávam preto, že aj tam bude reflektovaná Zelená obnova.

Ako? Nielen jednoduchou deklaráciou, ale konkrétnymi krokmi. Záväzkom posudzovať post-koronové opatrenia a nové zákony z pohľadu dopadu na emisie a adaptáciu na zmenu klímy. Záväzkom rozbehnúť poriadne obnovu budov, ktorá dá ľuďom prácu, zníži účty za energie, dovoz palív z Ruska a taktiež zníži emisie. Investíciami do recyklácie plastov (samozrejme aj do zálohovania PET fliaš) a spracovania bioodpadu, namiesto spaľovní. Záväzkom k povinnému zelenému verejnému obstarávaniu. Minimálne piatimi percentami Slovenska bez zásahu pre divočinu a prechodom lesov (aspoň v Národných parkoch) pod MŽP. Podporou pre modernizáciu a dekarbionizáciu priemyslu. Záväzkom, že euronámestíčka budú už iba zelené a nie betónové. Prioritou pre investície do hromadnej a cyklodopravy namiesto automobilovej. A môžeme pokračovať.

Viac..  Vladimír Bilčík: Rozšírenie Schengenu o Chorvátsko je inšpiráciou aj pre dalších partnerov EÚ na západnom Balkáne

Komentár pripravil europoslanec Martin Hojsík

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

putin

Európsky parlament vyhlásil Rusko za sponzora terorizmu

Po zverstvách, ktoré vykonal režim Vladimíra Putina proti ukrajinským civilistom, europoslanci označili Rusko za štát …