koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ poskytne ďalšiu makrofinančnú pomoc západnému Balkánu a susedným krajinám

Komisia prijala návrh na poskytnutie balíka makrofinančnej pomoci vo výške 3 miliardy eur desiatim partnerom zo susedstva, aby im pomohla obmedziť hospodárske dôsledky pandémie koronavírusu. Návrh nadväzuje na stratégiu Team Europe, ktorá je významným dôkazom solidarity EÚ s týmito krajinami v čase bezprecedentnej krízy. 

Rozdelenie finančných prostriedkov balíka sa po predbežnom posúdení potrieb financovania v návrhu stanovuje takto: Albánsko (180 mil. EUR), Bosna a Hercegovina (250 mil. EUR), Gruzínsko (150 mil. EUR), Jordánsko (200 mil. EUR), Kosovo (100 mil. EUR), Moldavsko (100 mil. EUR), Čierna Hora (60 mil. EUR), Severné Macedónsko (160 mil. EUR), Tunisko (600 mil. EUR) a Ukrajina (1.2 mld. EUR).

Prostriedky makrofinančnej pomoci budú k dispozícii 12 mesiacov vo forme úverov za veľmi výhodných podmienok s cieľom pomôcť týmto krajinám pokryť ich okamžité a naliehavé finančné potreby. Albánsko požiadalo navyše o pomoc prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany, na základe čoho mu Rakúsko ponúklo rukavice a dezinfekčné prostriedky na ruky. EÚ koordinuje a spolufinancuje dodávky zásielok pomoci do Albánska. Na účely vysporiadania sa s koronavírusom zasiela Rakúsko pomoc aj do Bosny a Hercegoviny, Severného Macedónska, Čiernej Hory, Srbska a Moldavska.

Viac..  Komisia podpísala druhú zmluvu, aby zaistila prístup k potenciálnej vakcíne

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus cover

KORONAVÍRUS: Pribudol rekordný počet nakazených! Vykonalo sa vyše 5000 testov

SLOVENSKO/ Za uplynulý deň (streda) Slovensko zaznamenalo 360 nových prípadov na ochorenie Covid-19.V stredu sa otestovalo 5 213 …