koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska lieková agentúra varuje pred možnými nebezpečnými vedľajšími účinkami liekov proti malárii využívaných pri liečbe COVID-19

LONDÝN – Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok varovala krajiny únie, že lieky proti malárii, ktoré sa využívajú ako experimentálne liečivá proti novému koronavírusu, majú potenciálne nebezpečné vedľajšie účinky, vrátane záchvatov a srdcových problémov.

Chlorochín a hydroxychlorochín, ktoré vo veľkom propaguje americký prezident Donald Trump a nádej do nich vkladajú aj ďalší, môžu spôsobiť narušenie srdcového rytmu, a to najmä v prípade, že sú skombinované s inými liekmi. Okrem toho patria medzi možné vedľajšie účinky aj poškodenie pečene a obličiek, záchvaty a zníženie hladiny cukru v krvi.

Chlorochín a hydroxychlorochín sa v súčasnosti využívajú na liečbu malárie a autoimunitných ochorení ako reumatoidná artritída.

“Klinické dáta sú stále veľmi limitované a nepresvedčivé, a priaznivé účinky týchto liekov proti COVID-19 neboli preukázané,” konštatuje EMA s tým, že niektoré klinické štúdie, ktoré zisťujú ich účinnosť proti koronavírusu, využívajú vyššie ako odporúčané dávky, čo môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov.

Viac..  Nad zrušením núdzového stavu stále visí otáznik. Kedy sa situácia zmení?

V Brazílii napríklad tento mesiac prerušili štúdiu po tom, ako lekári zistili, že štvrtina pacientov, ktorí brali chlorochín, má po vyšších dávkach liečiva nepravidelný srdcový rytmus.

EMA tiež pripomenula lekárom a pacientom, aby o akýchkoľvek možných vedľajších účinkoch užívania chlorochínu a hydroxychlorochínu informovali príslušné úrady vo svojej krajine. “Nesmú sa užívať bez lekárskeho predpisu a bez dohľadu lekára,” skonštatovala agentúra.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bilcik

Vyjadrenie europoslanca Bilčíka k predstaveniu ozdravného plánu Európskej komisie “Next Generation EU”

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dnes na mimoriadnom plenárnom zasadnutí predstavila návrh dlhodobého …