koronavirus, afrika
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Pandémia koronavírusu môže mať v mnohých rozvojových krajinách devastujúce následky, upozorňujú europoslanci

Na Africkom kontinente môže mať koronavírus skutočne devastujúce následky, tvrdí predseda rozvojového výboru EP Tomas Tobé. EÚ preto musí pomáhať aj tam i v iných rozvojových krajinách.

Poslanci z rozvojového výboru EP upozorňujú, že koronavírus by mohol mať v mnohých rozvojových krajinách katastrofálne dôsledky, keďže tamojšie zdravotnícke systémy nebudú schopné popasovať sa s množstvom nakazených. EÚ sa snaží podporovať svoje členské štáty a tlmiť hospodárske dopady v Európe, no koronavírus je pandémia, ktorá nepozná hranice. 17. apríla Parlament prijal uznesenie, kde zdôraznil potrebu medzinárodnej spolupráce a solidarity a posilnenie systému OSN a najmä Svetovej zdravotníckej organizácie.

Globálne kroky EÚ proti COVID-19

Začiatkom apríla EÚ spustila záchranný balík Team Europe v hodnote viac ako 20 miliárd eur na pomoc tým najzraniteľnejšom krajinám v Afrike, ale aj u našich susedov, v Ázii, Tichomorí, Latinskej Amerike a karibskej oblasti. Tieto peniaze sú určené na pomoc proti pandémii a je následkom. Väčšina z nich pochádza z existujúcich fondov a programov EÚ.

Viac..  Martin Klus: Výsledná dohoda s Britmi musí reflektovať záujmy celej európskej 27-ičky

Európsky parlament podporuje Európsku komisiu pri zavádzaní globálnych krokov EÚ. Poslanci sa tiež pripojili k výzvam Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky, aby sa rozvojovým krajinám pozastavili splátky úverov.

Viac o tom, ako EÚ v týchto časoch pomáha rozvojovým krajinám, sa dozviete vo videu nižšie.

„Team Europe“ Aké ciele má európsky balík pomoci vo výške 20 miliárd eur
  • reakcia na bezprostrednú krízu v oblasti zdravotníctva a s ňou súvisiace humanitárne potreby
  • posilnenie zdravotnej starostlivosti, vodárenských a sanitačných systémov
  • zmiernenie sociálnych a hospodárskych dôsledkov pandémie

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

koronavirus cover

KORONAVÍRUS: Pribudol rekordný počet nakazených! Vykonalo sa vyše 5000 testov

SLOVENSKO/ Za uplynulý deň (streda) Slovensko zaznamenalo 360 nových prípadov na ochorenie Covid-19.V stredu sa otestovalo 5 213 …