Orban
Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union- EP.

Michal Šimečka: Na Slovensku to nestíhame sledovať, ale u našich najbližších susedov a priateľov práve kolabujú demokracie


Na Slovensku to nestíhame sledovať, ale u našich najbližších susedov a priateľov práve kolabujú demokracie. Posúdťe sami – a pri čítaní majte na pamäti, že text nie je o Azerbajdžane či Bielorusku, ale o Rajke a Zakopanom.

?? V Maďarsku sa vládne dekrétmi – bez obmedzenia času alebo parlamentu. Medzi doteraz prijaté dekréty patrí: odobratie štátnych peňazí politickým stranám na koronový fond (vládnemu Fideszu samozrejme chýbať nebudú, má ich dosť). Oklieštenie právomocí a zdrojov mestských samospráv (kde po minuloročných voľbách dominuje opozícia) v prospech vlády. Prevzatie nemocníc a strategických podnikov armádou. Právo vlády zasahovať bez obmedzenia do súkromných elektronických dát každého občana. A tak ďalej.

Orbán samozrejme tvrdí, že výnimočný režim je v súlade s ústavou a zákonmi. Áno, technicky môže parlament protestovať a vziať si svoju kontrolnú funkciu naspäť – akurát to nikdy neurobí, lebo Fidesz má dvojtretinovú väčšinu. Áno, technicky môžu občania na súde namietať porušenie svojich práv – ale súdy v praxi kvôli epidémii nefungujú a Ústavný súd je aj tak v rukách Fideszu. Orbán má dnes absolútnu moc bez kontroly.

Aby sa nezabudlo – nejde len o moc, ale predovšetkým o obrovské peniaze pre oligarchov spojených s Fideszom. Jeden príklad za všetky: Lőrinc Mészáros, inštalatér a Orbánov priateľ z detstva, sa za posledných päť rokov stal jedným z najbohatších Maďarov, s majetkom 1.5 miliardy eur. Jeho firmy jednoducho neustále víťazia v štátnych tendroch.

?? V Poľsku budú 10. mája prezidentské voľby s vopred naplánovaným víťazom – súčasným prezidentom Andrzejom Dudom z Kaczynského strany. Jedna vec je, že Duda v prieskumoch raketovo vyletel, lebo počas korony je všade, verejnoprávne média (s výrazne navýšeným rozpočtom na tento rok) mu robia promo, a ostatní kandidáti museli prerušiť kampaň. Druhá vec je, že Kaczynski ide za hranu zákona, aby sa voľby konali, bez ohľadu na zdravotné riziká voličov či okrskárov,

Dolná komora – kde má PiS väčšinu – narýchlo zmenila zákon, aby všetci mohli voliť poštou (napriek tomu, že poľská judikatúra zakazuje meniť pravidlá hry šesť mesiacov pred voľbami). Hoci nová úprava ešte nezačala platiť (musí ju schváliť horná komora parlamentu, kde má opozícia väčšinu), vláda už začala tlačiť volebné lístky.

Viac..  Robert Hajšel: EÚ by sa ešte viac mala angažovať v hľadaní mierového urovnania arménsko-azerbajdžanského konfliktu

Jedna odvážna prokurátorka (Ewa Wrzosek) podala podnet na vyšetrenie rozhodnutia organizovať prezidentské voľby v čase pandémie z dôvodu ohrozenia verejného zdravia. Chystala sa vypočuť aj ministrov a premiéra. Tri hodiny po otvorení prípadu jej nadriadený prokurátor (pod kontrolou ministra spravodlivosti) bez vysvetlenia zrušil prípad a nariadil proti nej disciplinárne konanie.

Už teraz je jasné, že kampaň nie je férová a voľby budú chaotické a spochybnené. Tisícom Poliakov, napríklad v zahraničí, lístok ani nestihne prísť. Teoreticky má každý poľský občan ústavné právo podať sťažnosť. Lenže – po kontroverznej súdnej reforme z roku 2018 bude o sťažnostiach rozhodovať špeciálny senát najvyššieho súdu, kde sedia sudcovia dosadení PiS. Kedže nominanti PiS ovládajú aj Ústavný súd, v praxi sa nie je kam obrátiť.

Teraz si možno hovoríte, že pandémia si predsa vyžaduje neštandardné riešenia – vládu dekrétmi, armádu v podnikoch, alebo pochybne a narýchlo zorganizované voľby. Kontrolná otázka: viete si niečo podobné predstaviť dnes na Slovensku? Veď aj my riešime epidémiu. No nikto neobmedzuje parlament a normálne funguje právny štát.

?? Slovenská zahraničná politika – stará aj nová – zvykla o ohrození demokracie u susedov takticky mlčať. S argumentom, že Maďari a Poliaci sú naši susedia, najbližší priatelia a partneri. Lenže je to presne naopak. Práve preto, že ide o našich najbližších priateľov, sa nemôžeme mlčky prizerať, keď prichádzajú o demokraciu.

 

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

lexmann

Miriam Lexmann: Do procesu kontroly maďarského plánu obnovy by nemal parlament vstupovať politickými vyhláseniami

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Európska …