Od černobyľskej havárie dnes uplynulo 34 rokov

Od černobyľskej havárie dnes uplynulo  tridsaťštyri rokov. Presne v apríli, keď si pripomíname toto smutné výročie ukrajinskej tragédie, zachvátili černobyľskú oblasť rozsiahle ohne, ktoré sú však  už pod kontrolou hasičov.  

V sobotu 26.4. 1986 v noci o 1 hodine a 23 minúte došlo k najväčšej  jadrovej  havárii v dejinách ľudstva. Počas experimentu, ktorým testovali  nový bezpečnostný systém,  došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora, v dôsledku  čoho  sa do ovzdušia  uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý sa presúval  z územia vtedajšieho  Sovietskeho zväzu do   Európy, až do  Škandinávie. 

Po výbuchu sa kontaminovali obrovské časti Ukrajiny, Ruska, ale aj Bieloruska, kde dopadlo cca 70%  rádioaktívneho spadu. Kvôli tejto fatálnej chybe museli presídliť viac ako 200 000 ľudí. 

Výbuch v jadrovej elektrárni zabil 34 ľudí, úrady však predpokladajú, že nasledujúcich 70 rokov sa u väčšiny obyvateľstva zvýši úmrtnosť a narastie  počet  rakovinových ochorení o  2%, na ktoré zomiera veľké množstvo ľudí. 

Je dôležité si pripomínať túto tragédiu, aby sa v budúcnosti neopakovala.

Viac..  Ako bude vyzerať tohtoročné leto? Dovolenka v Grécku či v Chorvátsku vyzerá byť reálna

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

cernobyl

Požiar v Černobyle sa blíži k jadrovej elektrárni. Toxické výpary môžu zasiahnuť aj Slovensko

KYJEV / Ukrajinskí hasiči už viac ako týždeň bojujú s rozsiahlymi lesnými požiarmi v okolí Černobyľu, …