Od černobyľskej havárie dnes uplynulo 34 rokov

Od černobyľskej havárie dnes uplynulo  tridsaťštyri rokov. Presne v apríli, keď si pripomíname toto smutné výročie ukrajinskej tragédie, zachvátili černobyľskú oblasť rozsiahle ohne, ktoré sú však  už pod kontrolou hasičov.  

V sobotu 26.4. 1986 v noci o 1 hodine a 23 minúte došlo k najväčšej  jadrovej  havárii v dejinách ľudstva. Počas experimentu, ktorým testovali  nový bezpečnostný systém,  došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora, v dôsledku  čoho  sa do ovzdušia  uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý sa presúval  z územia vtedajšieho  Sovietskeho zväzu do   Európy, až do  Škandinávie. 

Po výbuchu sa kontaminovali obrovské časti Ukrajiny, Ruska, ale aj Bieloruska, kde dopadlo cca 70%  rádioaktívneho spadu. Kvôli tejto fatálnej chybe museli presídliť viac ako 200 000 ľudí. 

Výbuch v jadrovej elektrárni zabil 34 ľudí, úrady však predpokladajú, že nasledujúcich 70 rokov sa u väčšiny obyvateľstva zvýši úmrtnosť a narastie  počet  rakovinových ochorení o  2%, na ktoré zomiera veľké množstvo ľudí. 

Je dôležité si pripomínať túto tragédiu, aby sa v budúcnosti neopakovala.

Viac..  EN pre mladých: Zúčastni sa debaty, kde TY môžeš klásť otázky politikom! Pošli nám video, v ktorom prezradíš, v čom vidíš význam EÚ

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

koronavirus

V Indii je vyše milión nakazených, v USA nákaza stále rastie. Čína hlási dovezené prípady

Svet/ Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom narástol na 13 miliónov, pričom o život prišlo 590 …