Od černobyľskej havárie dnes uplynulo 34 rokov

Od černobyľskej havárie dnes uplynulo  tridsaťštyri rokov. Presne v apríli, keď si pripomíname toto smutné výročie ukrajinskej tragédie, zachvátili černobyľskú oblasť rozsiahle ohne, ktoré sú však  už pod kontrolou hasičov.  

V sobotu 26.4. 1986 v noci o 1 hodine a 23 minúte došlo k najväčšej  jadrovej  havárii v dejinách ľudstva. Počas experimentu, ktorým testovali  nový bezpečnostný systém,  došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora, v dôsledku  čoho  sa do ovzdušia  uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý sa presúval  z územia vtedajšieho  Sovietskeho zväzu do   Európy, až do  Škandinávie. 

Po výbuchu sa kontaminovali obrovské časti Ukrajiny, Ruska, ale aj Bieloruska, kde dopadlo cca 70%  rádioaktívneho spadu. Kvôli tejto fatálnej chybe museli presídliť viac ako 200 000 ľudí. 

Výbuch v jadrovej elektrárni zabil 34 ľudí, úrady však predpokladajú, že nasledujúcich 70 rokov sa u väčšiny obyvateľstva zvýši úmrtnosť a narastie  počet  rakovinových ochorení o  2%, na ktoré zomiera veľké množstvo ľudí. 

Je dôležité si pripomínať túto tragédiu, aby sa v budúcnosti neopakovala.

Viac..  Izrael sa vracia späť k normálnemu životu. O tom, aká je tam dnes situácia, pre Európske Noviny porozprávala Slovenka žijúca v Izraeli

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Tedros Adhanom

WHO s Veľkou Britániou intenzívne komunikuje o novom kmeni koronavírusu

(SITA) – Lokalizácia novej formy koronavírusu vo Veľkej Británii je predmetom „intenzívnej komunikácie“ s miestnymi …