leyen
Predsedníčka Európskej komisie von der Leyen. PHOTO: © European Union.

EÚ iniciuje globálnu zbierku financií na pomoc pri liečbe koronavírusu

Európska únia spája svoje sily s globálnymi partnermi s cieľom naštartovať darcovské úsilie – globálnu reakciu na koronavírus, a to už od 4. mája 2020. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a globálne zdravotnícke organizácie spoločne vyzvali k akcii s cieľom zabezpečiť rýchly a spravodlivý prístup k bezpečným, kvalitným, účinným a cenovo dostupným diagnostickým a liečebným postupom a vakcínam proti koronavírusu.

S cieľom získať finančné prostriedky na podporu tohto úsilia Európska únia a jej partneri usporiadajú celosvetový darcovský maratón. Krajiny a organizácie z celého sveta sa vyzývajú, aby darovali prostriedky a pomohli dosiahnuť prvotnú cieľovú sumu 7,5 miliardy eur.

Predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová uviedla: „Musíme spojiť svet, jeho lídrov a ľudí v boji proti koronavírusu. Už o 10 dní iniciujeme globálne darcovské úsilie. Skutočný maratón! Pretože boj proti koronavírusu si vyžaduje globálnu reakciu a neprestajnú činnosť na mnohých frontoch. Musíme vyvinúť vakcínu, vyrábať ju a nasadiť ju vo všetkých kútoch sveta. A musíme ju sprístupniť za prijateľné ceny.“

Výskumní pracovníci a inovátori na celom svete vynakladajú veľa úsilia, aby našli riešenia na záchranu životov a ochranu nášho zdravia. Komisia bude od 4. mája registrovať záväzky krajín a nadácií. V ten deň Komisia tiež oznámi ďalšie etapy globálnej kampane, ktorej cieľom bude priebežne dopĺňať dostupné finančné prostriedky.

Komisia tiež vyzýva vlády, vedúcich predstaviteľov podnikateľského sektora, verejných činiteľov, filantropov, umelcov a občanov, aby zvyšovali informovanosť o tomto globálnom darcovskom úsilí. Zozbierané finančné prostriedky sa pridelia do troch oblastí: na vývoj diagnostických postupov, liečebných postupov a vakcín.

Zostávajúci čas do spustenia maratónu sa začína odpočítavať prvý deň Svetového imunizačného týždňa 2020, ktorý usporadúva Organizácia Spojených národov. Témou tohto roka je #VaccinesWork for All a kampaň sa bude zameriavať na to, ako vakcíny, ako aj ľudia, ktorí ich vyvíjajú, dodávajú a prijímajú, prispievajú k ochrane zdravia všetkých po celom svete.

Viac..  Na 10 % je proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných iba 15 afrických štátov

Súvislosti

Skupina G20 sa na mimoriadnej schôdzi o vypuknutí nákazy koronavírusom, ktorá sa konala 26. marca, dohodla na vytvorení globálnej iniciatívy v oblasti pripravenosti a reakcie na pandémiu, ktorá by „slúžila ako univerzálna, efektívna a udržateľná platforma financovania a koordinácie s cieľom urýchliť vývoj a dodávku vakcín a diagnostických a liečebných postupov“.

WHO a počiatočná skupina globálnych aktérov v oblasti zdravia spustili 24. apríla prelomovú, globálnu spoluprácu v záujme urýchleného rozvoja a vytvárania nových základných zdravotníckych technológií v súvislosti s COVID-19 a spravodlivého globálneho prístupu k nim. Členmi skupiny sú nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (BMGF), Koalícia pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémie (CEPI), GAVI – Globálna aliancia pre vakcíny a imunizáciu, Globálny fondUNITAID, nadácia Wellcome Trust a Svetová banka. Spolu sa zaviazali k naplneniu spoločného cieľa, ktorým je spravodlivý globálny prístup k inovačným nástrojom na boj proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých.

V reakcii na spoločnú výzvu aktérov v oblasti zdravia EÚ spája sily s Francúzskom, Nemeckom, Spojeným kráľovstvom, Nórskom a Saudskou Arábiou a spolu usporiadajú konferenciu darcov. Toto úsilie nadväzuje na vyhlásenie predsedníčky von der Leyenovej z 15. apríla, že Komisia usporiada online darcovské podujatie s cieľom financovať vývoj vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Komisia zároveň vyčleňuje stovky miliónov eur na opatrenia v oblasti výskumu a inovácií, ktoré sa majú použiť na vývoj vakcín, nových liečebných postupov, diagnostických testov a zdravotníckych systémov s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia

Pracovný program Komisie na rok 2022: Spolu za silnejšiu Európu

Komisia prijala svoj pracovný program na rok 2022, v ktorom stanovila ďalšie kroky svojej odvážnej …