Leyen
Predsedníčka Európskej komisie von der Leyen. PHOTO: © European Union.

Zuzana Čaputová telefonovala s Ursulou von der Leyen, rozprávali sa o pomoci EÚ pre Slovensko

BRATISLAVA / Prezidentka Zuzana Čaputová ocenila jednoznačné proeurópske a proatlantické smerovanie Slovenska. Hlava štátu tak reagovala na prvé spoločné pracovné stretnutie v Prezidentskom paláci s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom (nom. SaS).

Hlava štátu tiež zdôraznila rozmer pomoci Európskej únie (EÚ) pre Slovensko. Korčok vyzdvihol prezidentkine postoje v zahraničnej politike a za mimoriadne dôležité označil, že ich komunikuje aj dovnútra krajiny. „Ocenila som obsah programového vyhlásenia vlády, najmä jednoznačnú proeurópsku a proatlantickú orientáciu a ukotvenie Slovenska,“ povedala prezidentka s tým, že je mimoriadne dôležité, aby Slovensko bolo vnímané ako spoľahlivý partner a spojenec.

Čaputová tiež pripomenula pomoc, ktorú EÚ Slovensku poskytuje. „Dnes máme možnosť čerpať viac ako štyri miliardy eur z fondov EÚ na pomoc našim občanom a ekonomike,“ pomenovala prezidentka opatrenia, ktoré postupne prijímala EÚ. Tiež pripomenula, že z nevyčerpaných európskych financií je k dispozícii 37 miliárd eur či schému pomoci SURE, na ktorú je pre členské krajiny k dispozícii sto miliárd eur.

Čaputová telefonovala s von der Leyen

Hlava štátu v stredu telefonovala aj s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyen. Rozprávali sa práve o pomoci EÚ pre Slovensko. Predsedníčka EK Čaputovej povedala, že členské štáty nedostatočne komunikujú o pomoci, ktorú Únia poskytuje. „Málo sa hovorí o európskej pomoc, ale jej význam je nenahraditeľný,“ zdôraznila prezidentka. Spoločne sa rozprávali aj o výskume európskej vakcíny na koronavírus a spoločnom verejnom obstarávaní zdravotníckych pomôcok.

Viac..  Progresívne Slovensko vyzýva Hegera, aby podporil žalobu Európskej Komisie proti Maďarsku

Korčok pripomenul, že hlava štátu ma „mimoriadne silné“ postavanie z pohľadu medzinárodnej politiky. „Veľmi vítame vašu osobnú zaangažovanosť v oblasti medzinárodnej politiky. Jednak ku našim partnerom, ale zároveň považujem za veľmi dôležitú misiu pani prezidentky práve komunikáciu o zahraničnej politike, o mieste Slovenska, smerom ku našim občanom,“ povedal šéf rezortu diplomacie.

Minister zdôraznil, že najvyšší predstavitelia Slovenska by mali pôsobiť koordinovane pokiaľ ide o pozíciu krajiny na medzinárodnej scéne. Šéf slovenskej diplomacie sa vyjadril aj k možnosti takzvaného koridoru smerom do Chorvátska počas leta. Podľa Korčoka bude všetko závisieť od epidemiologickej situácie. „Ja by som si želal jeden veľký koridor cez Slovensko v lete. Aby sme si my, občania Slovenskej republiky, dožičili to, že v tomto zvláštnom a ťažkom roku, dáme šancu sami sebe, aby sme spoznali našu krásnu krajinu,“ uzavrel.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky strom roka

Pri rozvoji územnej samosprávy Slovensku pomôžu odporúčania európskych expertov

Zahraniční experti pripravili pre Slovensko odporúčania na zlepšenie fungovania územnej samosprávy. Návrhy sú súčasťou spoločného …

Consent choices