Bilcik
Zdroj: FB VB.

Vladimír Bilčík: Európska únia ukázala, že krajiny západného Balkánu sú pre ňu privilegovanými partnermi


Lídri členských štátov EÚ a lídri krajín západného Balkánu sa dnes stretli na videokonferencii, ktorá mala byť pôvodne samitom v Záhrebe. Jej najdôležitejším výsledkom je podpísanie Záhrebskej deklarácie. Rovnako dôležitým je aj dlhodobý ekonomický a investičný plán, ktorý pomôže krajinám západného Balkánu zvládnuť následky pandémie, dlhodobo podporí rozvoj ich ekonomík a priblíži ich k vstupu medzi členské krajiny EÚ.

Stály spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko a predseda delegácie EP pre vzťahy s Čiernou Horou Vladimír Bilčík povedal, že EÚ pomohla Balkánu najvýraznejšie. “Záhrebská deklarácia je dôležitou súčasťou európskej cesty našich partnerov v regióne. Budúcnosť krajín západného Balkánu je v Európskej únii, a preto bolo dôležité, že EÚ bola počas pandémie solidárna a jasne tak ukázala, že s krajinami západného Balkánu počíta.”

Samit bol podľa Bilčíka príležitosťou znovu potvrdiť záväzok EÚ voči západnému Balkánu. A aj príležitosťou pre účastníkov zo západného Balkánu potvrdiť záväzok dodržiavať zásady právneho štátu, demokracie a pokračujúcich reforiem. “Naším spoločným cieľom je rozšírenie Európskej únie a aj dnešný samit ukázal, že vieme prekonávať prekážky, aby sme ho dosiahli. Únia sa musí aktívne angažovať a podporovať reformy v regióne. Rovnako oceňujeme záväzok partnerov západného Balkánu presadzovať európske hodnoty a zásady a dôsledne a dôrazne pracovať na potrebných reformách.”

Prvý krok k solidarite ukázala Európska komisia už v marci, keď prijala plán pomoci vo výške 3,3 miliardy EUR na boj s pandémiou a jej následkami. Ďalším krokom, ktorý bol schválený na dnešnej videokonferencii, je dlhodobý ekonomický a investičný plán pre západný Balkán. Plán bude zameraný na dopravu, energetiku a ekonomiku, a to pri dodržaní princípov digitálnej a zelenej transformácie. Krajiny budú v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch tento plán napĺňať konkrétnymi návrhmi.

Viac..  Nová smernica o cezhraničných sporoch v otázkach rodičovských práv nadobudla účinnosť

“Európska únia ukázala, že krajiny západného Balkánu sú pre ňu privilegovanými partnermi. Konkrétne a významné prejavy solidarity sú najlepším spôsobom, ako poraziť dezinformačné kampane, ktoré tento región počas pandémie zasiahli. Európsky parlament spolu s ďalšími európskymi inštitúciami v týchto ťažkých časoch výrazne pomáha ľuďom na západnom Balkáne finančne, politicky aj zdravotnícky,”  povedal Bilčík.

Šéfovia delegácií EP pre západný Balkán vrátane Bilčíka vyzvali svojich partnerov, aby sa pevne držali európskych hodnôt a napredovali v reformách. Európska únia im pomôže v boji s organizovaným zločinom a korupciou, prijímaním sociálnych a ekonomických reforiem, posilnení súdnictva, právneho štátu a demokratických inštitúcií.  Tieto reformy posilnia ekonomiku a pomôžu prilákať zahraničné investície. Šéfovia delegácií tiež zdôraznili potrebu slobody slova a slobody médií. V procese rozširovania EÚ nie je totiž priestor na zhoršenie kvality demokracie, a to ani kvôli pandémii COVID-19.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Europoslanec Bilčík zverejnil odpočet svojej práce za tri roky v Európskom parlamente

AKO SOM VÁS TRETÍ ROK ZASTUPOVAL V EUROPARLAMENTE – VÝKAZ PRÁCE ✍🏻 O tomto čase …