koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

“Premorenosť” Čechov je nízka, s ňou ale aj stupeň imunizácie spoločnosti proti koronavírusu

PRAHA / Takzvaná premorenosť Čechov koronavírusom je nízka. Také sú výsledky štúdie kolektívnej imunity. Rozsiahlemu testovaniu sa podrobilo asi 26 tisíc ľudí.

Na konci apríla stálo v radoch v Prahe, Brne, na Prostějovsku a V Litoměřiciach 26 000 dobrovoľníkov, aby sa nechalo otestovať. Výsledok – 107 nových pozitívnych prípadov koronavírusu a nízky počet tých, ktorí už chorobou Covid-19 majú za sebou.

“Všetky tie opatrenia, ktoré boli plošné, boli podniknuté veľmi včasne a vďaka tomu infekcia českou populáciou prešla veľmi mierne,” skonštatoval český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

To má ale aj negatívny dopad, stupeň imunizácie v spoločnosti je totiž veľmi nízky. Drvivá väčšina nebola ani skôr nakazená bez príznakov. Do budúcnosti teda proti ďalším útokom koronavírusu nemajú Česi protilátky a môžu sa nakaziť.

“Žiadne nejaké nekontrolovateľné šírenie a vývoj protilátok v pozadí masívne do českej populácie nenastal,” vysvetlil riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií Ladislav Dušek. “Musíme byť obozretní, vyhodnotiť vlastne uvoľňovanie,” doplnil minister zdravotníctva.

Najvyššia zamorenosť okolo piatich percent sa ukázala v regiónoch ako je Praha, Litovelsko a nárast pociťujete oblasť Karlovarska pri nemeckých hraniciach. “Tieto ložiská musíme veľmi starostlivo monitorovať. Problém, ktorý je v túto chvíľu najživší, je nemocnica v Chebu, kde máme 87 potvrdených prípadov,” uviedol námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula.

Viac..  Ivan Štefanec: Cudzí štát nemôže v čase krízy brániť zdravotníkovi prísť do práce

Štúdia ukázala aj to, že je koronavírus na ústupe, vyliečených je už v poslednej dobe viac ako novo nakazených. “Odvážim sa teraz povedať, že je dokonca vidieť v celkovej populácii globálne útlm,” zhodnotil Ladislav Dušek.

V Českých nemocniciach sa aktuálne lieči 300 ľudí, asi 45 z nich z nich je vo vážnom stave. Výsledky podľa ministerstva zdravotníctva zodpovedajú plánom na postupné uvoľňovanie prísnych opatrení.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Česko vedie pred Slovenskom 30 rokov po rozdelení v hospodárstve aj životnej úrovni

Česká republika vytvára tridsať rokov po rozdelení Československa približne o štvrtinu vyšší hrubý domáci produkt …

Consent choices