Korcok
Minister zahraničných vecí SR, Ivan Korčok. PHOTO: MZVaEZ SR.

Vyhlásenie MZVEZ SR ku Dňu Európy

Dnes, na Deň Európy si pripomíname 70. výročie prejavu francúzskeho ministra zahraničných vecí Roberta Schumana z 9. mája 1950, ktorým sa položili základy európskej integrácie a ktorý vošiel do histórie ako Schumanova deklarácia. Vlády v slobodnej časti Európy rozhodnuté zabrániť opakovaniu vojny dospeli k záveru, že previazanie hospodárskych záujmov v spoločnom inštitucionálnom rámci pomôže zvýšiť životnú úroveň a neumožní opakovanie konfliktov v Európe.

Výhody integrácie neboli v povojnovej Európe dopriate všetkým jej národom. Po roku 1989 sa však aj pre Slovenskú republiku Európska únia (EÚ) stala synonymom návratu do Európy. Toto strategické smerovanie sme opakovane potvrdili v slobodných voľbách aj v referende o vstupe do EÚ. Dnes je EÚ základným rámcom našej stability, prosperity a slobody. Vďaka členstvu v EÚ sme súčasťou spoločenstva krajín založeného na spoločných hodnotách, priestore voľného pohybu a sme súčasťou prijímania všetkých rozhodnutí ovplyvňujúcich budúcnosť našej krajiny a nášho kontinentu.

Je v záujme Slovenska byť aktívnym členom EÚ. Obnova a dobudovanie spoločného trhu po pandémii, posilnenie našej spoločnej meny, boj proti klimatickým zmenám, nájdenie odpovedí na výzvy technologickej revolúcie a efektívne riešenie problematiky migrácie predstavujú len niekoľko problémov, ktoré presahujú hranice a možnosti jednotlivých krajín. Týmto výzvam je možné čeliť len spoločne, a preto voči európskej integrácii žiadna lepšia alternatíva neexistuje.

Viac..  Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Séria kríz v ostatnom desaťročí zároveň poukázala na potrebu prispôsobiť EÚ novým podmienkam globálnej politickej, ekonomickej a bezpečnostnej reality. EÚ čelí 70 rokov po Schumanovej deklarácii novej a rýchlo sa meniacej geopolitickej realite a musí byť schopná jej pružne a efektívne čeliť. Práve v tomto roku a s týmto cieľom bola zvolaná Konferencia o budúcnosti Európy, ktorá umožní širokú diskusiu o ďalšom smerovaní európskej integrácie. Slovenská republika sa do tejto diskusie zapojí s cieľom posilniť a zdokonaliť projekt, ktorý nášmu kontinentu priniesol 70 rokov stability, mieru, blahobytu a vysokého štandardu ľudských práv.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka ešte nevieme, či bude do …