priemysel
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Výrobné ceny na Slovensku v marci klesli menej výrazne ako v rámci celej EÚ

BRATISLAVA – Ceny priemyselných výrobcov v marci, čiže v mesiaci, v ktorom sa začali uplatňovať opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19, v eurozóne medzimesačne klesli o 1,5 % a v rámci celej Európskej únie sa znížili o 1,4 %. Na Slovensku sa ceny priemyselných výrobcov v marci medzimesačne znížili menej výrazne a to o 0,4 %.

Medziročne výrobné ceny v eurozóne v marci oslabili o 2,8 percenta a v rámci celej EÚ o 2,5 %. Na Slovensku boli medziročne výrobné ceny vyššie o 2,2 %, ale išlo o spomalenie ich rastu po februárovom posilnení o 2,9 %. Informoval o tom v utorok štatistický úrad EÚ Eurostat.

Najviac sa marcové ceny priemyselných výrobcov medzimesačne znížili v Grécku (- 5,3 %), Litve (- 5,1 %) a Španielsku (- 3 %). Rast cien dosiahli iba výrobcovia na Cypre (0,5 %) a v Lotyšsku a na Malte (zhodne 0,2 %). Najvýraznejší medziročný prepad výrobných cien bol v Litve (- 6,3 %), Dánsku (- 6,2 %) a v Grécku (- 5,8 %). Najväčší medziročný rast cien dosiahli výrobcovia na Cypre (4,4 %), na Slovensku (2,2 %) a v Bulharsku (1,8 %).

Viac..  Robert Hajšel o programe repower: Je nutné dobudovať plynové prepojenia až na Slovensko. VIDEO

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Únia pokročila pri dosahovaní väčšiny svojich cieľov udržateľného rozvoja

Európska únia (EÚ) zaznamenala za posledných päť rokov pokrok pri dosahovaní väčšiny svojich cieľov udržateľného …