Brockova
Štátna tajomníčka Ingrid Brocková. Zdroj: MZVaEZ SR.

Štátna tajomníčka Brocková potvrdila, že Slovensku záleží na tom, aby svet zvládol pandémiu koronavírusu


Slovenskej republike záleží na tom, aby svet zvládol pandémiu a sme pripravení prispieť k tomuto kolektívnemu úsiliu. Potvrdila to štátna tajomníčka Ingrid Brocková počas prvého telefonického rozhovoru s komisárkou Európskej komisie pre medzinárodné partnerstvá Juttou Urpilainen 13. mája 2020. Partnerky sa zhodli na tom, že v aktuálnej krízovej situácii musí Európska únia preukázať náležité vodcovstvo, solidaritu a dôveryhodnosť.

Štátna tajomníčka ocenila doterajšie kroky Európskej komisie v koordinácii pomoci EÚ pre partnerské krajiny a vyzdvihla jednotný koordinovaný prístup členských štátov, tzv. Team Europe. „Vírus nepozná hranice a v dnešnom prepojenom svete sa pred ním nedá hermeticky uzavrieť. Dopady pandémie pociťujeme všetci, o to viac najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva a krajiny bez adekvátne fungujúcich zdravotných systémov či hospodárskej výkonnosti. Preto musí byť naša pomoc rýchla, adresná a musí vychádzať z reálnych potrieb najviac postihnutých krajín,” konštatovala štátna tajomníčka.

Štátna tajomníčka I. Brocková tiež potvrdila pripravenosť Slovenska podieľať sa na pomoci EÚ pre partnerské krajiny a zdieľať svoje skúsenosti a poznatky s bojom s COVID-19 aj s ostatnými krajinami. „Slovenská republika presmerovala dostupné financie určené na rozvojovú spoluprácu do pomoci partnerským krajinám v ich boji proti novému koronavírusu. Poskytli sme tiež materiálnu pomoc Taliansku a finančné príspevky viacerým medzinárodným organizáciám, vrátane príspevku tri štvrte milióna eur na vývoj liečebných metód a vakcíny.”

S komisárkou J. Urpilainen diskutovali aj o budúcom viacročnom rozpočte EÚ a prebiehajúcich rokovaniach o novej dohode EÚ s krajinami Afriky, Karibiku a Tichomoria. V tejto súvislosti štátna tajomníčka ocenila angažovanosť komisárky v doterajších negociáciách a zaujímala sa o pokrok v jednotlivých otvorených otázkach.

Štátna tajomníčka informovala komisárku aj o prioritách v oblasti rozvojovej spolupráce obsiahnutých v Programovom vyhlásení vlády, vrátane ambícií zvyšovať prostriedky na rozvojovú pomoc v súlade s medzinárodnými záväzkami SR, intenzívnejšieho zapojenia súkromného sektora do podpory udržateľného rozvoja a pokračujúcej úzkej spolupráce s mimovládnym sektorom.

Štátna tajomníčka tiež využila túto príležitosť a pozvala komisárku na návštevu Slovenska, keď to situácia umožní.

Viac..  Remišová podpísala schválenie novej Partnerskej dohody. Znamená to takmer 13 miliárd eur z nových eurofondov 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Národné záujmy Slovenska a Česka bude v EÚ počuť silnejšie, dohodli sme spoločný postup

Spoločne dokážeme viac – na rokovaní v Brne to vo štvrtok zdôraznili vicepremiérka Veronika Remišová …