Jourova
Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. PHOTO: © European Union-EP.

Maďarsko porušuje podľa europoslancov zásady právneho štátu. Požadujú preto sankcie a zastavenie platieb

Demokracia a základné práva v Maďarsku sú podľa väčšiny účastníkov štvrtkovej rozpravy ohrozené. Poslanci preto vyzvali Komisiu a Radu na ochranu občanov a zásad právneho štátu v Maďarsku.

Väčšina poslancov, ktorí sa zúčastnili rozpravy s podpredsedníčkou Európskej komisie Věrou Jourovou a zástupcami chorvátskeho predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ, zdôraznila, že núdzové opatrenia prijaté maďarskou vládou za účelom boja proti pandémii COVID-19 – vrátane vyhlásenia časovo neobmedzeného výnimočného stavu – nie sú v súlade s pravidlami EÚ. Rečníci v tejto súvislosti varovali pred zvyšujúcim sa rizikom ohrozenia demokracie v Maďarsku.

Viacerí poslanci vyzvali Európsku komisiu, aby ukončila skúmanie zmien v maďarských právnych predpisoch a iniciovala voči krajine konanie vo veci nesplnenia povinnosti. Zároveň požiadali, aby boli v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu a ozdravného plánu EÚ Maďarsku pozastavené platby, kým sa v krajine neobnoví dodržiavanie zásad právneho štátu. Zákonodarcovia tiež kritizovali Radu (ministrov) EÚ za jej pasívny postoj a dôrazne ju vyzvali, aby pokračovala v konaní podľa článku 7 Zmluvy o EÚ voči orgánom Maďarska, ktoré inicioval Európsky parlament.

Viac..  Ivan Štefanec: Právne rámce pre umelú inteligenciu musíme vytvárať už dnes

Niektorí poslanci v rozprave obhajovali rozhodnutia schválené demokraticky zvoleným maďarským Národným zhromaždením a mimoriadne opatrenia v krajine prirovnali k tým, ktoré prijali iné členské štáty EÚ, napríklad Francúzsko či Španielsko.

Súvislosti

Parlament vo svojom uznesení zo 17. apríla uviedol, že rozhodnutia maďarských orgánov predĺžiť výnimočný stav na dobu neurčitú, umožniť exekutíve vládnuť pomocou dekrétov a oslabiť parlamentný dohľad v čase mimoriadnej situácie sú nezlučiteľné s európskymi hodnotami.

Poslanci zároveň zdôraznili, že akékoľvek opatrenia prijaté kvôli ochoreniu COVID-19 musia byť v súlade so zásadami právneho štátu. Musia tiež byť striktne primerané požiadavkám situácie, jednoznačne súvisieť s prebiehajúcou zdravotnou krízou, byť časovo obmedzené a musia podliehať pravidelnej kontrole, dodáva uznesenie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Matovic

Matovič vyzýva ľudí: Zrušte, prosím, akékoľvek rodinné a firmné oslavy, slávnosti, svadby, kary

478 túto sobotu (minulú 131) = to je nárast o 265%! … prosím každého človeka …