Jourova
Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. PHOTO: © European Union-EP.

Maďarsko porušuje podľa europoslancov zásady právneho štátu. Požadujú preto sankcie a zastavenie platieb

Demokracia a základné práva v Maďarsku sú podľa väčšiny účastníkov štvrtkovej rozpravy ohrozené. Poslanci preto vyzvali Komisiu a Radu na ochranu občanov a zásad právneho štátu v Maďarsku.

Väčšina poslancov, ktorí sa zúčastnili rozpravy s podpredsedníčkou Európskej komisie Věrou Jourovou a zástupcami chorvátskeho predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ, zdôraznila, že núdzové opatrenia prijaté maďarskou vládou za účelom boja proti pandémii COVID-19 – vrátane vyhlásenia časovo neobmedzeného výnimočného stavu – nie sú v súlade s pravidlami EÚ. Rečníci v tejto súvislosti varovali pred zvyšujúcim sa rizikom ohrozenia demokracie v Maďarsku.

Viacerí poslanci vyzvali Európsku komisiu, aby ukončila skúmanie zmien v maďarských právnych predpisoch a iniciovala voči krajine konanie vo veci nesplnenia povinnosti. Zároveň požiadali, aby boli v rámci budúceho dlhodobého rozpočtu a ozdravného plánu EÚ Maďarsku pozastavené platby, kým sa v krajine neobnoví dodržiavanie zásad právneho štátu. Zákonodarcovia tiež kritizovali Radu (ministrov) EÚ za jej pasívny postoj a dôrazne ju vyzvali, aby pokračovala v konaní podľa článku 7 Zmluvy o EÚ voči orgánom Maďarska, ktoré inicioval Európsky parlament.

Niektorí poslanci v rozprave obhajovali rozhodnutia schválené demokraticky zvoleným maďarským Národným zhromaždením a mimoriadne opatrenia v krajine prirovnali k tým, ktoré prijali iné členské štáty EÚ, napríklad Francúzsko či Španielsko.

Viac..  Komisia vyzýva 19 členských štátov na vykonanie digitálnych a mediálnych právnych predpisov

Súvislosti

Parlament vo svojom uznesení zo 17. apríla uviedol, že rozhodnutia maďarských orgánov predĺžiť výnimočný stav na dobu neurčitú, umožniť exekutíve vládnuť pomocou dekrétov a oslabiť parlamentný dohľad v čase mimoriadnej situácie sú nezlučiteľné s európskymi hodnotami.

Poslanci zároveň zdôraznili, že akékoľvek opatrenia prijaté kvôli ochoreniu COVID-19 musia byť v súlade so zásadami právneho štátu. Musia tiež byť striktne primerané požiadavkám situácie, jednoznačne súvisieť s prebiehajúcou zdravotnou krízou, byť časovo obmedzené a musia podliehať pravidelnej kontrole, dodáva uznesenie.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

M. Klus: Európsky boj s koronavírusom pokračuje. Treba diskutovať o tretej dávke či očkovaní maloletých 

“S príchodom jesenných mesiacov sa začína v Európskej únii (EÚ), napriek dosiahnutej zaočkovanosti populácie vyše …