PHOTO: ÚVSR

Veľké uvolňovanie opatrení od 20. mája! Školy otvoria svoje brány už od 1. júna

Na dnešnej tlačovej konferencii Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím oznámili veľké uvoľňovanie opatrení medzi ne patrí aj postupné otváranie škôl. 4. fáza uvolňovania vstúpi do platnosti od 20. mája. Materské a základné školy prvého stupňa budú otvorené znova od 1. júna

4. fáza uvolňovania znamená otvorenie kín, divadiel,povolenie hromadných podujatí do 100 ľudí, otvorenie obchodných centrier ale bez detských kútikov.Ďalej bude možné otvoriť vnútorné plavárne a športoviská len pre športové kluby, vonkajšie športoviská bez šatní.Menia sa aj pravidlá poskytovatovania stravovania . To znamená reštaurácie budú môcť ponúkať stravu aj v interiéri.

Zaujímavosťou je otváranie hraníc, pričom pri návšteve bezpečných krajín, a to Maďarska, Rakúska, Česka, Poľska, Nemecka, Švajčiarska a Chorvátska v prípade návratu do 24h, nebude nutná karanténa, dodal Igor Matovič.

Viac..  Výučba sa kvôli koronavírusu prerušila v ďalších školách. Nariadená je karanténa a tiež testovanie

Školy sú zatvorené už od 16. marca a vyučuje sa len online formou.  Dánsko otvorilo svoje školy medzi prvými v Európe. Tento týždeň svoje školské zariadenia otvorilo aj Francúzsko, Holandsko či Švajčiarsko. Povinnosťou sú rúška a ,samozrejme, dezinfekcia kohútikov, stolov a v materských školách dezinfikujú aj hračky.

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Ako to bude od septembra vyzerať v školách? Opatrenia určuje “semafor”

V utorok na tlačovej konferencii minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) …