koronavirus, humanitarna pomoc
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Koronavírus: EÚ prideľuje na humanitárnu pomoc ďalších 50 miliónov eur

Európska komisia oznámila ďalšiu humanitárnu pomoc vo výške 50 miliónov eur s cieľom pomôcť reagovať na dramatický nárast humanitárnych potrieb spôsobených celosvetovou pandémiou COVID-19. Tieto nové finančné prostriedky sú reakciou na nárast výziev o pomoc zo strany humanitárnych organizácií vrátane celosvetovej výzvy OSN.

Janez Lenarčič, komisár pre krízové riadenie, k tomu povedal: Pandémia COVID-19 spôsobila vo viacerých najzraniteľnejších krajinách sveta humanitárnu krízu nepredstaviteľného rozsahu. Táto pandémia ohrozuje potravinovú bezpečnosť v krajinách, v ktorých boli systémy verejného zdravotníctva nestabilné už pred touto novou krízou. Teraz musíme zabezpečiť, aby žiadna oblasť sveta nezostala bez ochrany. Je to v našom spoločnom záujme. A rozhodujúce je, aby humanitárni pracovníci mali aj naďalej možnosť vykonávať svoju prácu pri záchrane života.“

Nové financovanie pomôže zraniteľným osobám čeliť rozsiahlym humanitárnym krízam, najmä v oblasti Sahel a oblasti Čadského jazera, Stredoafrickej republike, oblasti Veľkých jazier v Afrike, vo východnej Afrike, v Sýrii, Jemene, Palestíne a vo Venezuele, a týka sa aj Rohingov. Zabezpečí prístup k zdravotníckym službám, osobným ochranným prostriedkom, vode a hygienickým zariadeniam. Financovanie sa bude poskytovať prostredníctvom mimovládnych organizácií, medzinárodných organizácií, agentúr Organizácie Spojených národov a spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

 

Súvislosti

Suma 50 miliónov eur je doplnkom k významnému humanitárnemu financovaniu a opatreniam, ktoré už Európska komisia prijala s cieľom reagovať na najnaliehavejšie potreby spôsobené pandémiou COVID-19:

  • Vo februári 2020 Svetová zdravotnícka organizácia poskytla 30 miliónov eur. Komisia odvtedy na základe dohody rozpočtových orgánov EÚ vyčlenila približne 76 miliónov eur na programy zahrnuté v globálnom pláne humanitárnej reakcie Organizácie Spojených národov. Komisia okrem toho poskytuje priame financovanie pre prácu humanitárnych mimovládnych organizácií (MVO) a hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktoré sú v prvej línii humanitárnej reakcie na koronavírus.
  • Letecký most humanitárnej pomoci EÚ: Komisia 8. mája oznámila aj vytvorenie leteckého mosta humanitárnej pomoci EÚ na prepravu humanitárnych pracovníkov a núdzových dodávok v reakcii na koronavírus do niektorých najviac postihnutých oblastí na celom svete. Počas prvého letu, ktorý sa uskutočnil 8. mája v spolupráci s Francúzskom, bolo prepravených približne 60 humanitárnych pracovníkov z rôznych mimovládnych organizácií a agentúr OSN a 13 ton humanitárnej pomoci do Bangui v Stredoafrickej republike. Dva ďalšie nákladné lety do Stredoafrickej republiky s celkovým nákladom 27 ton humanitárnej pomoci budú nasledovať. Druhým miestom určenia leteckého mostu humanitárnej pomoci EÚ, počas ktorého bolo 15. mája prepravených 20 ton pomoci, ako aj humanitárni a zdravotnícki pracovníci, bola západoafrická krajina Svätý Tomáš a Princov ostrov. Let bol zorganizovaný v spolupráci s portugalskou vládou a niekoľkými partnerskými humanitárnymi organizáciami. Pri spiatočnom lete bolo v rámci repatriačného úsilia prepravených späť do Lisabonu viac ako 200 občanov EÚ a iných cestujúcich.
Viac..  Nové pandemické opatrenia: najdôležitejšie zmeny pre prevádzkovateľov a zamestnávateľov

Dodatočné humanitárne financovanie dopĺňa približne 20 miliárd eur určených na rozvoj a núdzové financovanie krátkodobých aj dlhodobých potrieb na celom svete v rámci prístupu „Team Europe“ zo strany Komisie a členských štátov.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

chudoba

Slovensko patrí medzi štvoricu krajín Európy, kde ľudia najviac pociťujú dopady pandémie na financie

Slovensko patrí medzi štvoricu krajín Európy, kde ľudia subjektívne najviac pociťujú dopady pandémie na svoje …