koronavirus, humanitarna pomoc
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Koronavírus: EÚ prideľuje na humanitárnu pomoc ďalších 50 miliónov eur

Európska komisia oznámila ďalšiu humanitárnu pomoc vo výške 50 miliónov eur s cieľom pomôcť reagovať na dramatický nárast humanitárnych potrieb spôsobených celosvetovou pandémiou COVID-19. Tieto nové finančné prostriedky sú reakciou na nárast výziev o pomoc zo strany humanitárnych organizácií vrátane celosvetovej výzvy OSN.

Janez Lenarčič, komisár pre krízové riadenie, k tomu povedal: Pandémia COVID-19 spôsobila vo viacerých najzraniteľnejších krajinách sveta humanitárnu krízu nepredstaviteľného rozsahu. Táto pandémia ohrozuje potravinovú bezpečnosť v krajinách, v ktorých boli systémy verejného zdravotníctva nestabilné už pred touto novou krízou. Teraz musíme zabezpečiť, aby žiadna oblasť sveta nezostala bez ochrany. Je to v našom spoločnom záujme. A rozhodujúce je, aby humanitárni pracovníci mali aj naďalej možnosť vykonávať svoju prácu pri záchrane života.“

Nové financovanie pomôže zraniteľným osobám čeliť rozsiahlym humanitárnym krízam, najmä v oblasti Sahel a oblasti Čadského jazera, Stredoafrickej republike, oblasti Veľkých jazier v Afrike, vo východnej Afrike, v Sýrii, Jemene, Palestíne a vo Venezuele, a týka sa aj Rohingov. Zabezpečí prístup k zdravotníckym službám, osobným ochranným prostriedkom, vode a hygienickým zariadeniam. Financovanie sa bude poskytovať prostredníctvom mimovládnych organizácií, medzinárodných organizácií, agentúr Organizácie Spojených národov a spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

 

Súvislosti

Suma 50 miliónov eur je doplnkom k významnému humanitárnemu financovaniu a opatreniam, ktoré už Európska komisia prijala s cieľom reagovať na najnaliehavejšie potreby spôsobené pandémiou COVID-19:

  • Vo februári 2020 Svetová zdravotnícka organizácia poskytla 30 miliónov eur. Komisia odvtedy na základe dohody rozpočtových orgánov EÚ vyčlenila približne 76 miliónov eur na programy zahrnuté v globálnom pláne humanitárnej reakcie Organizácie Spojených národov. Komisia okrem toho poskytuje priame financovanie pre prácu humanitárnych mimovládnych organizácií (MVO) a hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktoré sú v prvej línii humanitárnej reakcie na koronavírus.
  • Letecký most humanitárnej pomoci EÚ: Komisia 8. mája oznámila aj vytvorenie leteckého mosta humanitárnej pomoci EÚ na prepravu humanitárnych pracovníkov a núdzových dodávok v reakcii na koronavírus do niektorých najviac postihnutých oblastí na celom svete. Počas prvého letu, ktorý sa uskutočnil 8. mája v spolupráci s Francúzskom, bolo prepravených približne 60 humanitárnych pracovníkov z rôznych mimovládnych organizácií a agentúr OSN a 13 ton humanitárnej pomoci do Bangui v Stredoafrickej republike. Dva ďalšie nákladné lety do Stredoafrickej republiky s celkovým nákladom 27 ton humanitárnej pomoci budú nasledovať. Druhým miestom určenia leteckého mostu humanitárnej pomoci EÚ, počas ktorého bolo 15. mája prepravených 20 ton pomoci, ako aj humanitárni a zdravotnícki pracovníci, bola západoafrická krajina Svätý Tomáš a Princov ostrov. Let bol zorganizovaný v spolupráci s portugalskou vládou a niekoľkými partnerskými humanitárnymi organizáciami. Pri spiatočnom lete bolo v rámci repatriačného úsilia prepravených späť do Lisabonu viac ako 200 občanov EÚ a iných cestujúcich.
Viac..  Krásnu rotundu z 12.storočia v Dechticiach zrekonštruovali za eurofondy

Dodatočné humanitárne financovanie dopĺňa približne 20 miliárd eur určených na rozvoj a núdzové financovanie krátkodobých aj dlhodobých potrieb na celom svete v rámci prístupu „Team Europe“ zo strany Komisie a členských štátov.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Slovensko bude podporovať adekvátne prijímanie cielených reštriktívnych opatrení EÚ

Slovenská republika bude podporovať adekvátne prijímanie cielených reštriktívnych opatrení – sankcií Európskej únie (EÚ) ako …