testovanie
PHOTO: FB Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Amnesty International adresovala Rade Európy otvorený list so sťažnosťou s karanténou rómskych osád

Mimovládna organizácia napísala otvorený list Rade Európy. V liste vyjadrila obavy so zaobchádzaním s ľuďmi, ktorí žijú v rómskych komunitách na Slovensku, ale aj v Bulharsku počas pandémie koronavírusu.

“Zavedenie opatrení sprevádzala v oboch krajinách čoraz nepriateľskejšia rétorika, ktorú politici a političky často zneužívali na stigmatizáciu Rómov a Rómok a na zavádzanie represívnejších protiepidemických opatrení. V Bulharsku koaličná strana Bulharské národné hnutie (VMRO) napríklad označila štvrte s väčšinovou rómskou populáciou za „skutočné hniezda nákazy“, ktoré kolektívne ohrozujú väčšinovú populáciu, a žiadala o ich uzavretie. Takáto nenávistná rétorika môže už beztak marginalizované skupiny ešte viac izolovať,“  upozornila Amnesty International.

Podľa AI vlády v spomínaných krajinách, uložili povinnú karanténu na rómske osady, aké nezaviedli voči žiadnym iným skupinám obyvateľstva.Amnesty International ďalej podčiarkla, že týmto krokom chcú upozorniť na rovnaké zaobchádzanie podľa Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv ,ale aj na Smernicu EÚ o rasovej rovnosti.

Viac..  Ivan Štefanec: Protestujeme proti vyjadreniam Číny na adresu predsedu Senátu Českej republiky

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

Rada musí konečne zakročiť v prospech ochrany právneho štátu a menšín, tvrdia poslanci o Poľsku

Nerešpektovanie nezávislosti súdnictva a práv LGBTI osôb poskytujú presvedčivé dôkazy o porušovaní hodnôt EÚ v …