testovanie
PHOTO: FB Ministerstvo obrany Slovenskej republiky

Amnesty International adresovala Rade Európy otvorený list so sťažnosťou s karanténou rómskych osád

Mimovládna organizácia napísala otvorený list Rade Európy. V liste vyjadrila obavy so zaobchádzaním s ľuďmi, ktorí žijú v rómskych komunitách na Slovensku, ale aj v Bulharsku počas pandémie koronavírusu.

“Zavedenie opatrení sprevádzala v oboch krajinách čoraz nepriateľskejšia rétorika, ktorú politici a političky často zneužívali na stigmatizáciu Rómov a Rómok a na zavádzanie represívnejších protiepidemických opatrení. V Bulharsku koaličná strana Bulharské národné hnutie (VMRO) napríklad označila štvrte s väčšinovou rómskou populáciou za „skutočné hniezda nákazy“, ktoré kolektívne ohrozujú väčšinovú populáciu, a žiadala o ich uzavretie. Takáto nenávistná rétorika môže už beztak marginalizované skupiny ešte viac izolovať,“  upozornila Amnesty International.

Podľa AI vlády v spomínaných krajinách, uložili povinnú karanténu na rómske osady, aké nezaviedli voči žiadnym iným skupinám obyvateľstva.Amnesty International ďalej podčiarkla, že týmto krokom chcú upozorniť na rovnaké zaobchádzanie podľa Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv ,ale aj na Smernicu EÚ o rasovej rovnosti.

Viac..  Odborník na eurofondy Ján Rudolf je novým šéfom štátnych hmotných rezerv. V minulosti upozorňoval na nástenkový tender

O Marco Németh

Marco Németh
EN pre mladých zostavuje náš najmladší spolupracovník Marco Németh. Je študentom gymnázia. Každý týždeň vám prinesie zaujímavé postrehy , aktuálne témy , informácie o práci v inštitúciách EU i novinky zo sveta.

Odporúčame pozrieť

vojna

Vyhlásenie MZVEZ SR k 75. výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe

Dnes, 75 rokov od skončenia druhej svetovej vojny v Európe, si pripomíname pamiatku desiatok miliónov …