les
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dnes si pripomíname Európsky deň národných parkov

24. mája si pripomíname Európsky deň národných parkov, ktorý vznikol pri spomienke na vytvorenie prvých národných parkov vo Švédsku v 1909. Cieľom tohto dňa je  upozorniť ľudí na dôležitosť a ochranu národných parkov.

Na Slovensku máme v súčasnosti 9 národných parkov, tiež  máme celkovo 23 veľkoplošných chránených území, a to národné parky a chránené krajinné oblasti.

Celková výmera veľkoplošných chránených území zaberá skoro 23 % (presne 22,49% ) z celého územia SR.

“Národné parky sú najvýznamnejším prírodným dedičstvom, aké máme. Aj našich deväť národných parkov dnes oslavuje svoj európsky deň. Naša príroda sa pre mnohých z nás stala útočiskom v čase najťažšej pandémie a teší sa stále zvýšenému záujmu.” Uviedla Zuzana Čaputová k dnešnému sviatku.

Viac..  Je čas na Európskeho komisárka/ku pre zvieratá? Pýta sa europoslanec Michal Wiezik

Na chránené parky dohliada na Slovensku Štátna ochrana prírody SR.  Natura 2000 je európska sústava chránených území, ktorú členské štáty Európskej únie vyhlasujú pre zachovanie najcennejších a ohrozených druhov a biotopov Európy.

Chcete si otestovať svoje znalosti o životnom prostredí v EÚ? Kvíz si viete urobiť TU.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

simecka

Europoslanec Šimečka vyzval Blahu na ospravedlnenie sa prezidentke SR Čaputovej

Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vyzval poslanca parlamentu Ľuboša Blahu na okamžité ospravedlnenie …