les
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Dnes si pripomíname Európsky deň národných parkov

24. mája si pripomíname Európsky deň národných parkov, ktorý vznikol pri spomienke na vytvorenie prvých národných parkov vo Švédsku v 1909. Cieľom tohto dňa je  upozorniť ľudí na dôležitosť a ochranu národných parkov.

Na Slovensku máme v súčasnosti 9 národných parkov, tiež  máme celkovo 23 veľkoplošných chránených území, a to národné parky a chránené krajinné oblasti.

Celková výmera veľkoplošných chránených území zaberá skoro 23 % (presne 22,49% ) z celého územia SR.

“Národné parky sú najvýznamnejším prírodným dedičstvom, aké máme. Aj našich deväť národných parkov dnes oslavuje svoj európsky deň. Naša príroda sa pre mnohých z nás stala útočiskom v čase najťažšej pandémie a teší sa stále zvýšenému záujmu.” Uviedla Zuzana Čaputová k dnešnému sviatku.

Viac..  Komisia predstavuje plány energetického systému budúcnosti a čistého vodíka

Na chránené parky dohliada na Slovensku Štátna ochrana prírody SR.  Natura 2000 je európska sústava chránených území, ktorú členské štáty Európskej únie vyhlasujú pre zachovanie najcennejších a ohrozených druhov a biotopov Európy.

Chcete si otestovať svoje znalosti o životnom prostredí v EÚ? Kvíz si viete urobiť TU.

O Marco Németh

Marco Németh
Naším najmladším kolegom je Marco Németh. Je študentom gymnázia. Vo svojich článkoch prináša informácie o najaktuálnejších udalostiach z domova, zo sveta a najmä z Európskej únie. Sériou rozhovorov EN pre mladých oslovuje predovšetkým svojich vrstovníkov a prijateľným spôsobom im sprostredkuje aj zložité politické témy.

Odporúčame pozrieť

Prezidentka dnes prevzala poverovacie listiny od nového ruského veľvyslanca Bratčikova

Vo štvrtok 26. novembra prezidentka SR Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci prevzala poverovacie listiny od …