ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Bilióny eur putujú na záchranu EÚ. Štáty sa ale na finančnom balíku nevedia dohodnúť

EÚ/SLOVENSKO / Neuveriteľné dva bilióny eur majú natiecť do európskych ekonomík na záchranu po koronakríze. Takáto extrémna suma tu ešte nebola. Finančný mega balík je súčasťou budúceho 7 ročného rozpočtu únie. Dohodnúť sa na ňom, ale nie je jednoduché.

Členské štáty sa rozdeľujú najmä v tom, či má únia peniaze postihnutým krajinám požičať, alebo dať v podobe grantov. Brusel si chce stovky miliárd eur požičať na finančných trhoch a ručiť za ne rozpočtovými príjmami. Takýto plán podporili Nemci, či Francúzi. Mal by mať výšku 500 miliárd eur. Za sú aj Španieli, či Taliani, ktorí sú najviac postihnutí koronavírusom a problémy mali aj bez toho.

Na druhej strane sú krajiny takzvanej šetrnej štvorky – naši susedia Rakúšania, Holanďania, Dáni a Švédi. Teda rozpočtovo zodpovedné krajiny. Toto kvatro sa totiž obáva, že sa takto zadlžia všetci spoločne, a teda zodpovední, aj tí druhí v jednom balíku. Navrhujú preto, aby únia najviac postihnutým štátom pomáhala výhodnými pôžičkami.

Najďalej ide europarlament, ktorý si vie predstaviť rozpočet vo výške až dvoch biliónov eur. Europoslanci požadujú viac od členských štátov, ako krajiny samotné chcú dať. Podľa europarlamentu sa na to môžu použiť aj peniaze z predaja emisných kvót, dane z finančných transakcií, digitálne dane, či poplatky za likvidáciu nerecyklovaných plastov. To sa ale nepáči ďalším štátom.

Viac..  M. Beňová: Environmentálne opatrenia musia zohľadňovať potreby priemyslu a poľnohospodárskej výroby

Riešenie sa však aj napriek tomu musí nájsť. Európsku úniu totiž čaká najväčšia hospodárska kríza v jej histórii. Pôjde tak zároveň aj o skúšku celej Európy. “Z tejto krízy sa môžeme dostať len európskou spoluprácou, preto je spoločné financovanie kľúčové,” zhodnotil Ivan Štefanec, Európska ľudová strana.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices