koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Brusel upozorňuje na milióny zavádzajúcich reklám súvisiacich s koronavírusom

Európska komisia upozornila, že v rámci svojho záväzku chrániť spotrebiteľov v online prostredí koordinovala skríning webových stránok s cieľom zistiť, kde sú spotrebitelia v EÚ najviac vystavení nepravdivým tvrdeniam alebo podvodným výrobkom súvisiacim s pandémiou nového koronavírusu.

Sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa (CPC) odhalila možné porušenie spotrebiteľských právnych predpisov EÚ na 206 webových stránkach (z 268 skúmaných). Po výzve EK digitálne platformy odstránili alebo zablokovali milióny klamlivých reklám alebo zoznamov produktov.

Na skríningu internetových platforiem sa zúčastnili orgány na ochranu spotrebiteľa zo všetkých 27 členských krajín EÚ a predložili 126 prípadov týkajúcich sa spoločností, s ktorými je Komisia v pravidelnom kontakte.

Osobitná pozornosť sa venovala skúmaniu ponúk spojeným s ochrannými maskami, dezinfekčnými gélmi, testovacími súpravami, ale aj s potravinami, potravinovými doplnkami či nepotravinovými výrobkami, ktoré mali mať údajné liečebné účinky pri boji s novým koronavírusom. CPC tiež odhalila, že spotrebiteľom neboli poskytnuté jasné a komplexné informácie, ako sú totožnosť obchodníka, geografická adresa sídla obchodníka alebo kontakt na obchodníka.

Viac..  Európska komisia predstavila covid pas, bude bezplatný a uľahčí nám cestovanie. Pozrite si, ako bude fungovať

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Električkovú trať do Dúbravky a Karlovej Vsi zrekonštruovali za desiatky miliónov z eurofondov

Pokiaľ sa v Bratislave môžeme na niečo spoľahnúť, tak sú to ranné a popoludňajšie zápchy. …