ekonomika
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Na boj proti koronakríze má pre Slovensko z EÚ prísť takmer 8 mld. eur

BRATISLAVA – Na boj proti koronakríze sa pre Slovensko z Európskej únie majú poskytnúť dodatočné granty v objeme takmer 8 mld. eur, ktoré by mali prichádzať cez zabehnuté aj nové programy. V súvislosti s tým, že Európska komisia (EK) v stredu predložila návrh plánu obnovy po koronakríze, to povedal podpredseda EK Maroš Šefčovič. Financie by Slovensko malo dostať cez Fond na obnovu a odolnosť, cez kohéznu politiku, cez Fond pre spravodlivú transformáciu a cez Program na rozvoj vidieka. Ide o zdroje nad rámec predkrízového návrhu rozpočtu EÚ.

Celkovo EK navrhuje vytvoriť nástroj obnovy – EÚ pre ďalšie generácie vo výške 750 mld. eur, ktorý sa začlení do prepracovaného rozpočtu EÚ na obdobie 2021-2027. Financie z fondu obnovy sa majú investovať v troch oblastiach, konštatuje sa v správe, ktorú poskytlo Zastúpenie Európskej Komisie v SR. Pôjde o podporu členských štátov v oblasti investícií a reforiem, naštartovanie hospodárstva EÚ poskytovaním stimulov na súkromné investície a o oblasť zdravotníctva, civilnej ochrany či výskumu. V prvej oblasti vznikne nový mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti vo výške 560 mld. eur. Zároveň sa navýšia financie súčasných programov politiky súdržnosti odteraz do roku 2022 o 55 mld. eur, posilniť sa má Fond na spravodlivú transformáciu o 40 mld. eur a zvýšia sa financie Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka o 15 mld. eur.

V oblasti naštartovania hospodárstva sa prostredníctvom nového nástroja na podporu solventnosti zmobilizujú súkromné zdroje na podporu životaschopných európskych podnikov v najviac postihnutých odvetviach, regiónoch a krajinách. Tento nástroj môže fungovať od roku 2020 a bude mať rozpočet 31 mld. eur. Zároveň sa zvýšia financie programu InvestEU, hlavného investičného programu Európy, na 15,3 mld. eur a vznikne nový nástroj strategických investícií zahrnutý do programu InvestEU vo výške 15 mld. eur.

Viac..  Slovenská správa ciest vyčerpala z európskych zdrojov vyše 140 miliónov eur, ukončila 21 projektov

Pokiaľ ide o tretiu oblasť, čiže o oblasť zdravotníctva, civilnej ochrany či výskumu, vznikne nový program v oblasti zdravia EU4Health na posilnenie zdravotnej bezpečnosti a prípravy na budúce zdravotné krízy s rozpočtom 9,4 mld. eur. Zároveň sa zvýšia financie mechanizmu únie v oblasti civilnej ochrany rescEU o 2 mld. eur a suma 94,4 mld. eur pôjde na program Horizont Európa na výskum v oblasti zdravia, odolnosti a zelenej a digitálnej transformácie. Okrem toho dodatočných 16,5 mld. sa použije na podporu globálnych partnerov Európy vrátane humanitárnej pomoci.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

jadrova elektraren

Európska komisia sa rozhodla zaradiť jadrovú energiu medzi udržateľné zdroje

Európska komisia, aj na základe apelu Slovenska, na poslednom rokovaní Európskej rady pripravila návrh, ktorý …