Miko
Zdroj: Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Brusel prispel v Banskej Bystrici výraznou sumou na rekonštrukciu kultúrnych pamiatok


V srdci Slovenska, v mesta Banská Bystrica boli za európske peniaze rekonštruované dva nezvyčajné domy, ktoré sú historickými pamiatkami. V priebehu prvej republiky postavili na Slovensku veľký počet takzvaných robotníckych domov. Ale iba jeden z nich, ten v Banskej Bystrici, sa neskôr stal národnou kultúrnou pamiatkou. Robotníci si ho postavili svojpomocne medzi rokmi 1923 až 1925 a už v tej dobe sa stal kultúrnym stánkom pre robotnícku triedu. Jeho rekonštrukcia stála viac ako dva milióny eur a výraznú časť týchto prostriedkov uhradila Európska komisia. Tento architektonicky zaujímavý objekt je svedkom svojej doby. Svedčí o tom aj jeho vnútorná výbava ako sú obrazy zobrazujúce výjavy zo stredovekej histórie, či robotníckeho hnutia.

Po rekonštrukcii v roku 2013 slúži robotnícky dom ako kultúrny priestor, kde sa odohrávajú výstavy a kultúrne podujatia pre banskobystričanov. Druhým objektom je Meštiansky dom na Dolnej ulici. Postavený bol pôvodne v renesančnom slohu na gotických základoch a neskôr bol viac krát prestavaný od roku 1620 až do roku 2019. Nálezy nájdené pri rekonštrukciách dokazujú, že na mieste stála dielňa zaoberajúca sa výrobou kachlíc. V súčasnej dobe má poslednú fasádu z prestavby, ktorá je barokovoklasicistická z prelomu 18. a 19. storočia. Pri jeho rekonštrukcii, na ktorú boli použité európske prostriedky, vznikla v podkrovných priestoroch galéria a dnes slúži dom pre stredoslovenské osvetové stredisko. Na oba domy v Banskej Bystrici prispela Európska komisia sumou viac ako 3,5 milióna EUR.

Viac..  Pre pochybenia pri využívaní prostriedkov EÚ môže prísť Slovensko o milióny eur

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

zeleznice

Železnice SR použijú na obnovu infraštruktúry zo zdrojov EÚ vyše 73 miliónov eur

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú zabezpečené financovanie ďalších projektov modernizácie infraštruktúry. Z prostriedkov Európskej únie …