koronavirus
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Poľsko uvoľní väčšinu obmedzení proti koronavírusu na verejnosti

Poľsko začne v sobotu s ďalším uvoľňovaním obmedzení na verejnosti, ktoré zaviedlo proti šíreniu nového koronavírusu. Premiér Mateusz Morawiecki oznámil, že zrušili limity na počet zákazníkov v obchodoch, reštauráciách a kaderníctvach. Budú sa tiež môcť konať vonkajšie podujatia s účasťou maximálne 150 ľudí, no pod podmienkou, že budú mať rúška a udržiavať vzdialenosť najmenej dva metre. Okrem toho už nebudú platiť aj obmedzenia počtu ľudí na bohoslužbách v kostoloch.

Minister kultúry Piotr Glinski zase informoval, že od 6. júna budú môcť v Poľsku znovu otvoriť svoje dvere kiná, divadlá a koncertné sály. Na predstaveniach však môžu zaplniť len 50 percent ich kapacít a diváci budú musieť mať na tvárach rúška. Od prvej júnovej soboty sa budú môcť konať aj svadobné oslavy s maximálne 150 hosťami. Veľké zhromaždenia však musia mať povolenia od hygienikov.

Viac..  Európska lieková agentúra začala posudzovať antivirotikum molnupiravir

Uvoľňovanie opatrení je podľa ministra zdravotníctva Lukasza Szumowského možné, pretože sa im podarilo obmedziť prenos ochorenia COVID-19. Z nemocničných lôžok vyhradených pre pacientov s koronavírusom je 80 prázdnych. Väčšina krajiny má podľa ministra mieru šírenia vírusu R nižšiu ako 1, čo znamená, že jedna osoba nakazí menej ako jedného ďalšieho človeka. Výnimkou je len priemyselný región Sliezsko.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europsky sudny dvor

Súdny dvor EÚ by mal zamietnuť žaloby Maďarska a Poľska proti princípu podmienenosti, navrhuje generálny advokát

Generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie (EÚ) navrhol zamietnutie žalôb Maďarska a Poľska proti princípu …