lietadlo
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Súkromné lety s kapacitou do 20 cestujúcich sú povolené do ôsmich štátov

Lety súkromných lietadiel s kapacitou do dvadsať cestujúcich s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku v rámci nepravidelnej obchodnej leteckej dopravy sú povolené do ôsmich štátov. Ústredný krízový štáb SR čiastočne uvoľnil pravidlá pre súkromné biznis lety s účinnosťou od štvrtka podvečer, s miestom vzletu na území Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka a Švajčiarska a s miestom pristátia na slovenských letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade. Informuje o tom Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) na svojom portáli v časti o civilnom letectve.

Zákaz civilných letov pravidelnej a charterovej dopravy s dovolenkármi je opätovne predĺžený na ďalších štrnásť dní, osobné lety s cestujúcimi na slovenské letiská nebudú umožnené minimálne do 11. júna.

Ako informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková, pri návrate do 48 hodín nemusia klienti súkromných letov absolvovať domácu ani štátnu karanténu. “Cestujúci budú na palubách lietadiel pred príletom na Slovensko vypĺňať formuláre s osobnými údajmi, ktoré im rozdá posádka lietadla. V prípade, ak doba do návratu presiahne 48 hodín, bude cestujúcim nariadená štátna izolácia (okrem výnimiek) po dobu testovania na COVID-19 a následne domáca izolácia s celkovou dobou trvania 14 dní v prípade negatívneho výsledku,” uviedla Ševčíková.

Pri letoch, na ktoré sa nevzťahuje zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na Slovensku, musia byť podľa rezortu dopravy dodržiavané všetky požiadavky orgánov verejného zdravotníctva vo vzťahu k ochrane verejného zdravia na Slovensku a obmedzenia týkajúce sa prekročenia štátnej hranice.

Viac..  Michal Šimečka: Otázka, či otvárať alebo neotvárať školy, prebieha na Slovensku mimoriadne traumaticky

V prípade repatriačnych príletov zo zahraničia môžu cestujúci od 29. mája využiť na bratislavskom letisku aj e-karanténu za podmienok, ktoré platia na hraničných priechodoch, kde už elektronická karanténa funguje. “Cestujúci si musí stiahnuť do svojho mobilu aplikáciu (funguje len na operačné systémy Android) a po repatriačnom prílete mu ju policajti z Oddelenia hraničnej kontroly Prezídia Policajného zboru SR aktivujú, čím umožnia repatriantom absolvovať izoláciu v domácom prostredí,” dodala Ševčíková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

figel

Ján Figeľ poslal vláde list kvôli zákazu verejných bohoslužieb. Obrátil sa aj na Európsky súd pre ľudské práva. Prečítajte si celé znenie

Vážený pán premiér, vážení členovia vlády SR, obraciam sa na Vás s odvahou a s …