lietadlo
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Súkromné lety s kapacitou do 20 cestujúcich sú povolené do ôsmich štátov

Lety súkromných lietadiel s kapacitou do dvadsať cestujúcich s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku v rámci nepravidelnej obchodnej leteckej dopravy sú povolené do ôsmich štátov. Ústredný krízový štáb SR čiastočne uvoľnil pravidlá pre súkromné biznis lety s účinnosťou od štvrtka podvečer, s miestom vzletu na území Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka a Švajčiarska a s miestom pristátia na slovenských letiskách v Bratislave, Košiciach a Poprade. Informuje o tom Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) na svojom portáli v časti o civilnom letectve.

Zákaz civilných letov pravidelnej a charterovej dopravy s dovolenkármi je opätovne predĺžený na ďalších štrnásť dní, osobné lety s cestujúcimi na slovenské letiská nebudú umožnené minimálne do 11. júna.

Ako informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková, pri návrate do 48 hodín nemusia klienti súkromných letov absolvovať domácu ani štátnu karanténu. “Cestujúci budú na palubách lietadiel pred príletom na Slovensko vypĺňať formuláre s osobnými údajmi, ktoré im rozdá posádka lietadla. V prípade, ak doba do návratu presiahne 48 hodín, bude cestujúcim nariadená štátna izolácia (okrem výnimiek) po dobu testovania na COVID-19 a následne domáca izolácia s celkovou dobou trvania 14 dní v prípade negatívneho výsledku,” uviedla Ševčíková.

Pri letoch, na ktoré sa nevzťahuje zákaz vykonávania určených civilných letov s miestom vzletu na území iného štátu a s miestom pristátia na Slovensku, musia byť podľa rezortu dopravy dodržiavané všetky požiadavky orgánov verejného zdravotníctva vo vzťahu k ochrane verejného zdravia na Slovensku a obmedzenia týkajúce sa prekročenia štátnej hranice.

Viac..  Vladimír Bilčík: Kovid pasy by sa mali oveľa aktívnejšie využívať v bežnom živote

V prípade repatriačnych príletov zo zahraničia môžu cestujúci od 29. mája využiť na bratislavskom letisku aj e-karanténu za podmienok, ktoré platia na hraničných priechodoch, kde už elektronická karanténa funguje. “Cestujúci si musí stiahnuť do svojho mobilu aplikáciu (funguje len na operačné systémy Android) a po repatriačnom prílete mu ju policajti z Oddelenia hraničnej kontroly Prezídia Policajného zboru SR aktivujú, čím umožnia repatriantom absolvovať izoláciu v domácom prostredí,” dodala Ševčíková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

KORONAVÍRUS: Väčšina konzília odborníkov poľskej vlády rezignovala

VARŠAVA 14. januára (SITA/AP) – Viac ako dve tretiny členov konzília medicínskych odborníkov, ktoré radí …